Budapest
2024 november 16., szombat
image

Csodákra lehet képes a kis eszköz: csökkentheti a demencia kockázatát a hallókészülékek használata

Meglepő eredményekre jutott egy, a The Lancet folyóiratban frissen publikált tanulmány: e szerint a hallókészülékek használata csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát.

A demencia igen komoly problémának ígérkezik a világban: becslések szerint az ettől szenvedő emberek száma 2050-re közel háromszorosára, 153 millióra nőhet, ami az egészségügyi ellátórendszerre is egyre növekvő terhet róhat.

Mint azt a The Guardian cikke kiemeli, az új, egy évtizeden át végzett kutatás arra enged következtetni, hogy akik nem használnak hallókészüléket a halláskárosodásuk miatt, azoknál nagyobb lehet a demencia kialakulásának kockázata, mint azok esetében, akiknek nincs ilyen panaszuk. Sőt, a kutatás szerint a hallókészülék használata olyan szintre csökkentheti ezt a kockázatot, mintha nem is szenvedne az illető halláskárosodásban.

A kutatók összesen 437 704 embertől származó adatot vizsgáltak át, a résztvevők átlagos életkora 56 év volt, és jellemzően 12 éve át figyelték meg az alanyokat.

A kutatók szerint a normál hallással rendelkezőkhöz képest a halláskárosodott emberek esetében 42 százalékkal volt nagyobb a demencia bármilyen formájának kialakulása – ám a hallókészüléket használóknál nem volt megfigyelhető bármi nemű növekedés kockázata.

Mindez megközelítőleg egyenértékű azzal, hogy azok, akik halláskárosodásban szenvednek, de nem használnak hallókészüléket, azoknál a demencia kialakulásának kockázata 1,7 százalék. Ezzel szemben, ha valakinek megfelelő a hallása, vagy bár károsodott, de használ hallókészüléket, csak 1,2 százalék ez a kockázat.

A kutatásban résztvevő egyik szakember kiemelte: a halláskárosodás már a 40-es évek elején megkezdődhet, és vannak bizonyítékok arra, hogy a fokozatos kognitív hanyatlás akár 20-25 évig is tarthat, mire valakit demenciával diagnosztizálnak. Hozzátette: az eredmények tükrében mihamarabb szükséges a hallókészülékek használata, ha valaki úgy tapasztalja, romlik a hallása.

Robert Howard, a University College London professzora – aki a tanulmányban nem vett részt – dicsérte a vizsgálatok lefolytatásának módját, de fontosnak tartotta leszögezni, hogy ő szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy valóban segítheti-e a demencia megelőzését a hallókészülékek használata.

Az azonban kétségtelen – hangsúlyozta Howard –, hogy az elszigeteltség csökkentésében, az életminőség javításában betöltött szerepe igen fontos ennek az eszköznek, így a használatát ösztönözni kell.