Csillagászok szerint a szuperföldeket kell célba vegyük, ha rá akarunk találni egy másik életre
A Föld továbbra is az egyetlen olyan hely a világegyetemben, amiről mindannyian tudjuk, hogy életnek ad otthont. Logikusnak tűnhet tehát, hogy ahhoz, hogy máshol is találjunk élőlényeket, a Földhöz hasonló tulajdonságokkal rendelkező bolygókra kell összpontosítsunk. A kutatások azonban azt mutatják, hogy a legnagyobb eséllyel valószínűleg egy szuperföldön találnánk életet – kezdi cikkében az IFLScience.
A portál szerint a közelmúltban, de idén nyáron is azonosított a NASA olyan planétákat, amik a csillaguk lakhatósági zónájában keringenek. Az egyik bolygó 30, a másik 70 százalékkal nagyobb a Földnél – utóbbin valószínűleg egy hatalmas óceán is található. E két exobolygó (merthogy alapvetően Naprendszeren kívüli planétákról van szó) nagyobb tömegűek, mint a Föld, de kisebbek, mint az Uránuszhoz és a Neptunuszhoz hasonló bolygók.
A legtöbb szuperföld egy hűvös törpecsillag körül kering, amik ugyan kisebb tömegűek, de sokkal hosszabb időn át életképesek, mint a Nap. A becslések alapján a már vizsgált hűvös törpék 40 százaléka körül találtak szuperföldeket. Ebből kiindulva sokan úgy vélik, hogy csak a Tejútrendszerben több tízmilliárd szuperföld keringhet olyan lakhatósági zónában, amiben a víz folyékony állapotban van jelen, ami az élet kialakulásának kritikus hozzávalója.
A számításokból az is kiderült, hogy az összes felfedezett exobolygó körülbelül egyharmada szuperföld, a legközelebbi pedig „mindössze” hat fényévre van a Földtől.