Budapest
2024 november 27., szerda
image

Cáfolja az UEFA az MLSZ közleményét a nagy-magyarországos zászlókról

Úgy tűnik, nem zárult le a vita a Nagy-Magyarország szimbólum használatáról a futballmeccseken, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) legfrissebb közlése szerint ugyanis szó sincs arról, hogy engedélyezték volna a megjelenítését a stadionokban.

Ahogy kedden mi is megírtuk, a Magyar Labdarúgó-szövetség közleményt adott ki, amelyben jelezte, hogy a jövőben bizonyos feltételekkel engedélyezni fogja „a történelmi Magyarország tiszteletét és a határon túli szurkolókkal való összetartozást szimbolizáló drapéria stadionba történő bevitelét”. Azt írták, hogy az UEFA és a fociban megjelenő diszkrimináció ellen küzdő szervezet, a Football Against Racism In Europe elfogadta az érvelésüket, amely szerint a történelmi Magyarország térképnek és az árpádsáv színeinek megjelenítése nem minősül rasszista magatartásnak.

Az ügyben szerda reggel állásfoglalást kért a román szövetség (FRF) az UEFA-tól, amelynek válasza alapján közleményt adtak ki. Világossá tették, hogy

Azt is hozzátették, hogy a revizionizmus nem elfogadott a futballban, az FRF pedig biztos abban, hogy az UEFA fegyelmi bizottsága szankcionálni fogja az említett szimbólumok használatát, mivel azok gyűlöletet és erőszakot szíthatnak az európai mérkőzéseken.

Ennek nyomán a Nemzeti Sport megkereste a magyar szövetséget, amely azt közölte: „Az MLSZ már tegnap közleményben jelezte álláspontját a kérdéssel kapcsolatban és ezt továbbra is fenntartjuk. Ismételten felhívjuk a szurkolók figyelmét, hogy olvassák el az MLSZ közleményét és tartsák be a szabályokat.”

A román ProSport sportlap szerda délután aztán közzétette az UEFA főtitkárának nyílt levelét, amelyet MLSZ-es kollégájának, Vági Mártonnak címzett. E szerint a szövetség meglepődött azokon a híreken, amelyek szerint az UEFA engedélyt adott az általa szervezett meccseken a nagy-magyarországos zászlók és molinók használatára. „A félreértések elkerülése végett tisztázni akarjuk, hogy az UEFA nem engedélyezte az ilyen zászlók és molinók megjelenítését. Mi több, ahogy a korábbi levelemben is említettem, az ilyen molinók jelenléte fegyelmi következményeket vonhat maga után. Így aztán erősen javasoljuk: tegyék meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy megakadályozzák az ilyen zászlók és molinók megjelenítését bármilyen, az UEFA által szervezett mérkőzésen”.

Az Euronews megkeresésére is hasonló tartalmú választ küldött az európai szövetség.

Eközben a Transtelex a román ProSport cikkét idézte, amely szerint a román szövetséget teljesen váratlanul érte, hogy az UEFA helyt adott a magyarok érvelésének és „példátlan helyzetbe hozza a román labdarúgást”. Azt azonban nem fejtették ki, hogy mit értenek példátlan helyzet alatt.

Asztalos Csaba, a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke azt nyilatkozta a ProSportnak, hogy nem tudja, mi jár az UEFA fejében, és hogy a szervezet „nem hozott bölcs döntést”. Szerinte a Nagy-Magyarország térképet csak történelemórákon kellene használni, a döntésnek pedig revizionista felhangja van, ami feszültséget okozhat.

Diószegi László, a Sepsi OSK azt mondta, semmi közük a magyar szövetséghez, vagy ahhoz, hogy milyen döntéseket hoznak. Azt is kijelentette a lapszemle szerint, hogy a magyar kormány nem támogatja őket és nincs kötelezettségük vele szemben, bár azt elismerte, hogy a sepsiszentgyörgyi stadion építésére és a gyerek- és ifjúsági akadémia támogatására kaptak pénzt. Megemlítette azt is, hogy erős szponzorai vannak a klubnak: az OTP és a MOL olyan márkák, amelyeknek romániai gazdasági érdekeltségeik is vannak, és ezért támogatják őket.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője, Ionuţ Stroe szerint a döntés veszélyes precedenst teremtene, és csak a szélsőségesek vitorlájába adna szelet.

Ahogy kedden megírtuk, az MLSZ négy feltételt szabott a nagy-magyarországos tárgyak használatához:

Fegyelmi eljárás akkor indul, ha a zászlókra rasszista vagy politikai üzenet kerül, ezzel ugyanis szerintük a szurkolók maguknak, szurkolótársaiknak, a csapatnak és a magyar labdarúgás megítélésének ártanak.

Novemberben Orbán Viktor miniszterelnök azzal kavart diplomáciai vihart, hogy a magyar-görög válogatott meccsre nagy-magyarországos sállal a nyakában érkezett. A szlovák külügyminiszter undorítónak nevezte a tettét, de a románok, az ukránok és az osztrákok is nemtetszésüknek adtak hangot. Orbán minderre úgy reagált: a foci nem politika.

A kérdés januárban került elő megint, amikor az MLSZ azt közölte, hogy nagy-magyarországos zászlót és molinót nem, sálat viszont be lehet vinni a stadionokba. Emiatt a jobboldalon többen kritizálták, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig lemunkásőrözte a FARE-t. Később a szövetség az UEFA-hoz és a FARE-hoz fordult, hogy állásfoglalást kérjen. Beadványában azzal érvelt, hogy a jelkép nem hordoz politikai üzenetet, az árpádsávos zászló pedig már nem a fasizmust és a rasszizmust testesíti meg, hanem elsősorban történelmi lobogóként használják.