Brutális nőgyilkosság rázta meg Olaszországot, Meloni harcot hirdetett a nőgyűlölő kultúra ellen
A 22 éves Giulia Cecchettin biomérnöknek tanult, néhány nappal a diplomaosztója előtt épp az ünnepségre akart ruhát venni, a vásárlásra az exbarátjával, a szintén 22 éves Filippo Turettával indult el november 11-én. A párnak ezután nyoma veszett – írja a BBC.
Csak napokkal később kerültek elő azok a térfigyelőkamerák által rögzített felvételek, amelyeken a nő életének utolsó pillanatai láthatók:
Turetta a Velencéhez közeli Vigonovóban, egy parkolóban verte a volt párját.
Cecchettin megpróbált elmenekülni, de az ügyészek szerint a férfi ragasztószalagot tett a szájára, majd beültette az autójába, és egy ipari területre hajtott, ahol ismét verni kezdte.
A nő fekete műanyagzsákba csomagolt holtteste egy héttel az eltűnése után került elő, egy árok mélyén találtak rá. Maradványain a brutális gyilkosság nyomai látszottak: a fejét és a nyakát legalább 20 mély szúrt seb borította.
Valószínűleg az eltűnésének napján halt meg.
Miután előkerült a nő holtteste, az olasz rendőrség nemzetközi elfogatóparancsot adott ki, és nagyszabású hajtóvadászatot indított Filippo Turetta ellen.
Az autóját Észak-Olaszországon keresztül Ausztriába, majd Németországba követte a nyomozás.
Egy héttel később a németországi Lipcse közelében tartóztatták le, miután valaki kiszúrta, ahogy az autópályán parkolt, lekapcsolt lámpával. A bejelentőnek fogalma sem volt arról, hogy a 22 éves férfit gyilkosságért körözik.
Filippo Turetta ellen eddig nem emeltek vádat, de szombaton kiadják Olaszországnak.
„Normális fiú volt”
Cecchettin és Turetta az egyetemen ismerkedtek meg, ugyanazon a szakon tanultak. Másfél évig voltak együtt, mielőtt a nő idén augusztusban szakított a férfival. A BBC-nek Elisa Ercoli, egy nemi erőszak ellen küzdő olasz civil szervezet igazgatója azt nyilatkozta, hogy a tragédiában fontos szerepe lehetett annak, hogy Cecchettin sikeresebb volt az egyetemen. Turetta még nem szerezte meg a diplomáját, így a féltékenységét fokozhatta, hogy a nő már a diplomaosztójára készült.
Normális fiú volt, gyakorlatilag tökéletes
- így jellemezte Nicola Turetta a fiát a La Repubblica című olasz lapnak adott interjújában. Emellett azt állította, hogy Filippo az egyetemen jól teljesített, se a tanáraival, se a hallgatótársaival nem volt soha problémája, és „soha senkivel sem keveredett vitába”.
De az igazi szörnyetegek a patriarchátus és a nemi erőszak kultúrájának egészséges fiai.”
Olaszország megrendült, Meloni harcba szállna a nőgyűlölő kultúrával
Az olasz belügyminisztérium adatai szerint idén eddig 106 nőt öltek meg, vagyis minden harmadik napra jutott egy nőgyilkosság Olaszországban. Ezek közül 55 esetben lehet azt feltételezni, hogy a gyilkos a nő aktuális, vagy korábbi partnere volt.
Giulia Cecchettin meggyilkolása példátlan gyászt és haragot váltott ki Olaszországban. Tiltakozások és virrasztások zajlanak országszerte.
Az olaszországi erőszak és zaklatás elleni forródrót szerint az elmúlt két napban több mint kétszeresére nőtt a hívások száma.
Mivel szombaton van a nők elleni erőszak felszámolásának nemzetközi napja, több olasz városban további nagy tüntetések várhatók.
A BBC-nek Elisa Ercoli arról is beszélt, hogy Cecchettin halála „az utolsó csepp volt a pohárban a sok nagynyilvánosságot kapó nőgyilkosság sorában”.
Az ügy nyomán Giorgia Meloni is felháborodását fejezte ki az országban régóta tapasztalható, partnerek és volt partnerek által nők ellen elkövetett erőszak miatt. Olaszország első női miniszterelnökeként azt ígérte, hogy egy edukatív kampánnyal fogják felvenni a harcot az „Olaszországban még mindig uralkodó nőgyűlölő erőszak kultúrája ellen”.
Az olasz szenátus szerdán egyhangúlag jóváhagyta a nemi erőszak elleni intézkedések megerősítését célzó új törvényt. Ezek között szerepelnek a szigorúbb távoltartási végzések és a nemi erőszakban bűnösnek talált férfiak fokozott megfigyelése is.
Mélyen gyökerező társadalmi problémák
A kritikusok szerint azonban a kormány így sem tesz eleget a nők elleni erőszak mélyen az olasz kultúrában gyökerező problémája ellen.
"Olaszország egy mélységesen patriarchális ország. Ez egy elmaradott társadalom, ahol a nők még mindig alárendeltek" – magyarázta a BBC riportjában a nemi erőszak ellen küzdő civil szervezetet vezető Ercoli.
Ez a statisztikákon is meglátszik, ugyanis a 30-69 éves korosztályban az olasz nők közel fele (az Olasz Nemzeti Statisztikai Intézet adatai szerint 40 százaléka) nem dolgozik. Többnyire azért, mert nem tudják összeegyeztetni a munkát és a családról való gondoskodást.
Bár a nők nagy előrelépéseket tettek, és sokkal inkább tisztában vannak a jogaikkal, a férfiak még mindig szilárdan ragaszkodnak a patriarchális viszonyok eszméjéhez
- véli a szakértő.
A közösségimédiában többszázan megosztották már a meggyilkolt nő testvérének a posztját, amelyben arról írt, hogy sokan szeretnek a nők elleni erőszakkal kapcsolatban arra hivatkozni, hogy „nem minden férfi ilyen”. Elena Cecchettin szerint viszont muszáj látni azt, hogy az elkövetők igenis férfiak, és addig, amíg patriarchális társadalomban élünk,
a férfiak feladata, hogy rászóljanak a társaikra olyan viselkedések (például a párjuk kontrollálása, vagy az utcán nők után füttyögés) miatt, amelyeket a társadalom elfogad, pedig a nőgyilkosság előszobái lehetnek.
A hét elején az iskolákat arra kérték, hogy tartsanak egyperces némacsendet Cecchettin emlékére. De a Padovai Egyetemen, ahol a meggyilkolt nő tanult, inkább hangosan töltötték ezt a percet a diákok: tapsoltak, verseket olvastak fel és énekeltek. Mert nem voltak hajlandóak hallgatni.