Budapest
2024 november 29., péntek
image

Brutális csapást mér a kínai chipgyártásra az Egyesült Államok

Október 7-én az amerikai kereskedelmi minisztérium új szabályozást jelentett be, hogy megakadályozza Kína hozzáférését a chipgyártási technológiához és a csúcstechnológiájú logikai és memóriachipek gyártásához használható eszközökhöz. A rendeletek a mesterséges intelligencia (AI) és a nagy teljesítményű számítástechnikai chipek (azaz a szuperszámítógépekben használt chipek) Kínába irányuló exportját is megakadályozzák.

Tekintettel az amerikai és a nyugati fejlesztésű technológia dominanciájára, az új amerikai korlátozások súlyos zavarokat fognak okozni Kína félvezetőiparában – állítja elemzésében a Stratfor. Az exportellenőrzés hatálya kiterjed a litográfiai gépekre és a fejlett chipek gyártásához szükséges egyéb fizikai berendezésekre, az elektronikai tervező automatizálásra és a chipek tervezéséhez és gyártásához használt egyéb szoftverekre, valamint a mérnöki és egyéb pozíciókban foglalkoztatott amerikai állampolgárokra.

A félvezető-gyártási technológiát célba véve a korlátozások valószínűleg hatékonyan fogják hátráltatni a kínai chipgyártó ágazat fejlődését. Az új exportellenőrzések bejelentése óta eltelt két hétben máris számos amerikai vállalat kivonult Kínából vagy felfüggesztette tevékenységét az országban.

Kínában gyakorlatilag az összes kulcsfontosságú chipgyártó berendezés és szoftver még mindig importált, és valamilyen szintű amerikai technológiát használ. Tekintettel arra, hogy ezen eszközök némelyike, különösen a drága, fejlett litográfiai gépek, talán a legfejlettebb technológia az iparágban, és csak néhány vállalat gyártja őket, Kína valószínűleg nem fog ebben az évtizedben saját fejlesztésű alternatívát létrehozni.

Bár az új amerikai szabályok csak a legfejlettebb chipekre összpontosítanak, Kína érettebb chipiparát is megzavarhatják. Vannak arra utaló jelek, hogy a korlátozások és az azokkal járó megfelelési kockázatok már most is hatással vannak az új szabályok által közvetlenül érintett technológián túl is.

Azok a más ázsiai országokban működő vállalatok, amelyek a kínai megtorlástól tartva nem követik az amerikai korlátozásokat, kénytelenek lesznek megkülönböztetni a Kínára irányuló tevékenységüket a világ többi részét kiszolgálóktól. Az új szabályokkal Washington azt mutatja, hogy hajlandó a kínai félvezetőiparra vonatkozó korlátozásokat mindenre kiterjeszteni. Közvetlenül a kereskedelmi minisztérium bejelentése előtt a jelentések szerint a kínai külföldi gyártók – köztük a dél-koreai SK Hynix és a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) – az utolsó pillanatban kaptak amerikai kiviteli engedélyeket, amelyek – legalábbis egyelőre – lehetővé teszik számukra, hogy továbbra is kapjanak berendezéseket és támogatást amerikai munkatársaktól és más beszállítóktól. Úgy tűnik azonban, hogy ezeket az engedélyeket végül visszavonhatják, vagy nem hosszabbítják meg.

Tágabb értelemben az Egyesült Államok legutóbbi exportellenőrzései stratégiai elmozdulást jeleznek afelé, hogy az egész ágazatra kiterjedő korlátozásokkal lassítsák Kína technológiai felemelkedését, valamint azt, hogy az Egyesült Államok ismét arra összpontosít, hogy a nemzetbiztonságot a gazdasági biztonsággal tegye egyenlővé – írja a Stratfor.

Az elemzőcég szerint a kínai chipszektor elleni washingtoni kampányra válaszul Hszi kínai elnök várhatóan agresszívabb megtorló intézkedéseket foganatosít majd az Egyesült Államokkal és az amerikai üzleti érdekekkel szemben – még akkor is, ha ez korlátozott gazdasági zavarokat eredményezne belföldön.