Budapest
2024 november 25., hétfő
image

Bródy János a dalairól beszél, de az ország elmúlt fél évszázadát és a baljós jövőjét festi fel

Csütörtökön mutatták be „A hatalom szeretete nem a szeretet hatalma” alcímmel Surányi András másfél órás portréfilmjét Bródy Jánosról.

A filmet korábban a hvg.hu-nak adott interjúban maga a főszereplő már beharangozta: „A menedzserem, Mentler Krisztina szövetkezett egy kiváló filmrendezővel, Surányi Andrással, és leültettek egy kamerával szemben, hogy meséljek a dalaimról, és az azokhoz fűződő érzelmekről, helyzetekről, gondolatokról. A többször több órás vallatás eredménye az lett, hogy kiválasztottunk harmincnégy számot, amiből kialakult egy úgynevezett portréfilmvázlat, ebből lett az októberben, DVD-n megjelenő 90 perces film. Ehhez tartozik majd 2 CD is a 34 dallal, ezt faragtam még tovább a koncertprogramhoz. Az első szám az Az utcán lesz, ami tényleg az első dalunk volt Szörényi Leventével, és benne lesz a Mariana-árok, ami az utolsó dal, amit írtam eddig”.

VallomásokTűz van, babámdéja vu

Nem lesz túl vidám az ember a filmtől, hiszen elég keserűen látja Bródy a körülöttünk lévő világot. Hosszasan fejtegeti, mennyire aggódik a jövőnkért, az országunkért, a demokráciáért, az emberi jogokért. A keserű szájízt időnként egy-két ironikus kiszólás, egy-egy vidámabb dal próbálja oldani – igazából nem nagy sikerrel.

A film különlegessége még, hogy abban Bródy talán legikonikusabb dala, a Ha én rózsa volnék, nemcsak tőle hangzik el, hanem prózában egy-egy versszakot Tóth Krisztina, Beer Miklós, Fischer Iván, Mászáros Antónia és Cserhalmi György szaval el. Ők egyébként a DVD extra mellékletében ki is fejtik a Bródy Jánossal kapcsolatos gondolataikat.

Volt már egy Vallomások című önéletrajzi mű a világirodalomban, több mint 1600 évvel ezelőtt Szent Ágoston írta meg saját történetét ezen a címen, amiben saját tévelygő múltját, sorsfordulatát és megtérést írja le. Bródynál ez nem ennyire spirituális, de tulajdonképpen nála is voltak ilyen sorsfordulók (mint amikor találkozott Koncz Zsuzsával a Balatonnál, ami aztán a zenei pályára fordítja a mérnöknek készülő fiatal Bródyt, vagy amikor találkozott Szörényi Leventével, akivel megalkották az első magyar beatdalokat, sokkal később pedig az István, a királyt), ezekről sok szó esik a filmben.

„Ha csalatkozom is, vagyok” – mondta Szent Ágoston a Vallomásokban.

„A dalokban tudom a legjobban kifejezni magam" – mondja Bródy a Vallomásokban.

Így aztán a közel fél évszázados pályát 34 dal felidézésével rajzolja fel a film másfél órában. De sokkal több annál: egy időnként önmagában is kételkedő, alkotó értelmiségi, továbbá „rezignált nyugger” keserű gondolati a világról. Aki, ha csalatkozik is: van.