Budapest
2024 november 15., péntek
image

Brit kormányfő: Nem kötünk az uniós szabályok alapján alkut Brüsszellel

“A Brexitre szavaztam, hiszek a Brexitben” – jelentette ki a gyáriparosok szövetségének közgyűlésén Rishi Sunak miniszterelnök. Birminghamben kifejtette: “A Brexit sokat hozhat az országnak, sőt már eddig is sokat hozott. Óriási hasznot és sok lehetőséget teremtett Nagy-Britanniának.” Például mit?

“Most megfelelőképp ellenőrizni tudjuk a hatarainkat” – hangsúlyozta az Egyesült Királyság első hindu miniszterelnöke, aki hozzátette, azt is, hogy “egyezményeket költhetünk a világ leggyorsabban fejlődő gazdaságaival”. Nem kétséges, hogy elsősorban az 1,4 milliárd lakosú Indiára gondolt.

A Sunday Times a hétvégén arról írt, hogy a kormány több tagja azon a véleményen van, hogy Nagy-Britanniának svájci mintára kellene alkut kötnie az Európai Unióval. Svájc nem tagja az Európai Uniónak, de nagyon sok egyezményt kötött vele, így könnyen hozzájuthat annak piacához. Svájc hozzájárul az uniós költségvetéshez, és lehetővé teszi az uniós polgároknak, hogy azok területén éljenek és dolgozzanak.

Jeremy Hunt pénzügyminiszter a múlt héten kijelentette: “Remélem, hogy le tudjuk bontani az akadályokat az uniós kereskedelem előtt, de ez időt igényel.” A pénzügyminiszter beszédében elismerte, hogy Nagy-Britannia gazdasága recesszióba süllyedt, és a GDP további csökkenése várható. A kormány költségvetési hivatalának legutóbbi jelentése azt írta, hogy “a Brexit jelentős mértékben rontotta a külkereskedelem lehetőségeit Nagy-Britannia számára”.

Sunak nem akarja újrakezdeni a Brexit-vitákat – írja a BBC –, hiszen azok mélységesen megosztják a konzervatív pártot, amely csak nemrég választotta őt miniszterelnökké.

A bevándorlás csökkentheti a munkaerőhiányt

Erre hívták fel a kormányfő figyelmét a gyáriparosok szövetségének közgyűlésén Birminghamben. Sunak erre azt válaszolta, hogy “igyekszünk Nagy-Britanniába csábítani a tehetséges embereket, de ellenezzük az illegális migrációt”. A Bank of England előrejelzése szerint a recesszió fokozza a munkanélküliséget, amely 2025- ig megkétszereződhet Nagy Britanniában.

A furcsa az, hogy mindeközben rekordmagasságban van a betöltetlen munkahelyek száma. Tony Danker, a gyáriparosok szövetségének elnöke ezért azt javasolta, hogy “Nagy-Britannia engedélyezze a gazdasági bevándorlást azokon a területeken, ahol munkaerőhiány mutatkozik”.

Panaszkodott, hogy “a brit gazdaságnak nincs elég alkalmas munkaereje, és ezért a termelékenység sem megfelelő”. Szerinte irreális “arra számítani, hogy az automatizálás majd megoldja a munkaerőhiány problémáját”.

Mit javasolt? Adjanak ki határozott időre szóló munkavállalási engedélyeket azokon a területeken, ahol hiányzik a munkaerő. Válaszul Sunak miniszterelnök közölte: a brit bevándorlási rendszer “vonza a magas szakképzettségű munkaerőt és a külföldi menedzsereket, de a kormány első számú célja az, hogy korlátozza az illegális bevándorlást”.

A bevándorlási ügyekkel foglalkozó miniszter korábban úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy “ha a vállalkozóknak alacsony képzettségű munkaerő kell, akkor keressék azt a hazai piacon. Csökkenteni kívánjuk a bevándorlást, mert a britek ezt akarják” – hangsúlyozta a miniszter.

A múlt héten a pénzügyminiszter elismerte a bevándorlás fontosságát, de szerinte a hazai munkaerő képzésével ki lehet azt váltani. A gyáriparosok szövetségének vezetője úgy nyilatkozott a BBC-nek, hogy a pénzügyminiszter tervei nem adnak lendületet a brit gazdaságnak. Sürgette a kormányt, hogy hozzon “kemény döntéseket”. A brit gazdaság teljesítménye elmarad a többi nagyhatalom gazdaságától, a GDP kisebb, mint a pandémia előtt volt – mutat rá elemzésében a BBC.