Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Börtönbe kerülhet az iráni sportolónő, aki visszautasította a hidzsáb viselését

Nem sokkal azután, hogy Elnaz Rekabi azzal került be a hírekbe, hogy az ázsiai sportmászó bajnokságon az iráni nőknek előírt hidzsáb viselése nélkül vett részt vasárnap, a sportoló eltűnt. A Telegraph azt írta, hogy a Rekabihoz közeli források hétfő este óta nem tudják elérni őt. A sportoló a többi iráni versenyzővel együtt hétfőn reggel hagyta el a szöuli szállását, a Garden Seoul Hotelt, majd a BBC Persiannak egy meg nem nevezett forrás azt mondta, hogy a 33 éves sportmászó útlevelét és mobiltelefonját elkobozták.

Azóta az IranWire kiderítette, hogy Elnaz Rekabit a hatóságok a teheráni Imam Khomeini Nemzetközi Repülőtérről abba a hírhedt iráni börtönbe fogják küldeni, ahol szombat este zavargás volt, majd tűz ütött ki. Az iráni főváros Evin börtönében politikai elítélteket és olyan aktivistákat is őriznek, akiket az elmúlt hetek kormányellenes megmozdulásai során tartóztattak le.

Az IranWire úgy tudja, hogy a sportolót Irán szöuli nagykövetségére csalták azzal az ígérettel, hogy onnan aztán biztonságban hazatérhet Iránba. Reza Zarei, az Iráni Sportmászó Szövetség vezetője (korábban az Információs Minisztérium tagja) állítólag azt mondta a Rekabinak, hogy ha átadja az iratait és a telefonját, akkor anélkül juthat haza gyorsan Iránba, hogy a törvényszegését nyilvánosság elé tárnák.

Egy forrás szerint a sportmászónak esze ágában sem volt disszidálnia, mivel férje továbbra is Iránban van.

A lap azt írja, míg a többi iráni versenyző szerdán fog megérkezni Teheránba, Elnaz Rekabit vélhetően egy nappal korábban, a sportolókat váró emberek kikerülésével viszik haza.

Iránban óriási, kormányellenes tüntetéssé nőtték ki magukat a Mahsza Amini halála miatti kezdeti demonstrációk. A 22 éves kurd nőt a teheráni erkölcsrendészet vette őrizetbe, amiért kilógott a haja a hidzsáb alól, nem sokkal később pedig a nő gyanús körülmények között kómába esett és meghalt. Az iráni hatóságok szívrohamnak próbálták beállítani az esetet, ám a nő szülei szerint a lányuk egészséges volt, és a halálát a valóságban az okozta, hogy a rendőrök agyonverték. Amini halála óta folyamatosak a tüntetések az országban, a nők az elnyomó rezsim elleni tiltakozásból elégetik a hidzsábjukat, és megválnak a hosszú hajuktól is, amely utóbbit a társadalom az egyik legfőbb női attribútumnak tekinti, és amelyet az iráni előírások és az erkölcsrendészet szerint el kell rejteni a világ szeme elől.

Az iráni állam erőszakkal próbálja leverni a tüntetéseket, legalább 122 halálos áldozata van már a rendőrök brutális közbeavatkozásainak.

Képünkön Elnaz Rekabi még fejkendőben, 2016-ban.