Bórral hajtott rakétát fejlesztett Kína, torpedóként is bevethető
A kínai mérnökök egy olyan bórmeghajtású rakétán dolgoznak, ami nemcsak szuperszonikus sebességgel képes repülni, de a víz alatt torpedóként is használható – számolt be róla a South China Morning Post. A hatótávolság és a sebesség tekintetében valószínűleg sokkal jobb lesz majd, mint az eddig kifejlesztett torpedók.
Az Interesting Engineering szerint a bór egy nagyon reaktív elem, ami a levegővel és a vízzel is ugyanolyan jól reagál, és nagy mennyiségű hőt bocsájt ki. Az amerikai légierő az 1950-es években kísérletezett a technológiával, de végül félretették a projektet, mert a bórt nehéz volt kontrollálni, égés közben pedig szennyezi a rakétát, ami befolyásolja annak teljesítményét.
A bór iránt most a hiperszonikus fegyverek fejlesztése miatt indult meg újra az érdeklődés. Kína és az Egyesült Államok egyaránt kísérletezett vele a fegyvereik tervezésénél.
A kínai mérnökök szerint a rakétájuk 5 méter magas, a hangsebesség 2,5-szeresével képes repülni, és nagyjából 10 ezer méteres magasságig jut. 200 km repülés után akár 20 km-t is képes megtenni a vízben. Ha a célpont 10 km-es távolságon belülre kerül, torpedó üzemmódba lép, és 100 m/s-os sebességgel siklik a vízben.
Kérdés, hogy a valóságban mennyire lesz hatékony a fegyver. A bórmeghajtású rakétákat eredetileg a levegőben való használatra szánták, a szakemberek azonban módosítottak a terveken úgy, hogy a vízben is működjön, így elvileg nincs akadálya, hogy mindkét területen hatékony legyen.
(A kiemelt kép illusztráció.)