-1° Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Boris Beckert kitoloncolják Nagy-Britanniából

Szabadlábra helyezték a brit hatóságok csütörtökön Boris Beckert, azaz igaznak bizonyultak a korábbi sajtóértesülések, miszerint a tavasszal bebörtönzött sportoló idén már otthon karácsonyozhat.

A hatszoros német Grand Slam-tornagyőztes teniszezőt áprilisban négy vádpontban bűnösnek mondta ki a londoni Southwark katonai bíróság, és két és fél év börtönre ítélte, mert vagyona egy részét – 2,5 millió fontot – megpróbálta elrejteni a hatóságok elől, hogy ne kelljen törlesztenie hitelezői felé.

A 2012 óta Nagy-Britanniában élő, 55 éves Becker csütörtökön, nyolc hónap letöltése után hagyhatta el a börtönt, de a kedvezmény ára az, hogy kiutasították az országból is.

A brit belügyminisztérium szóvivője ezt azzal indokolta, hogy minden külföldi állampolgár, akit bűncselekmény miatt letöltendő szabadságvesztésre ítélnek Nagy-Britanniában, szabadulása után kitoloncolható az országból.

Az adósságokban úszó Becker 2017-ben jelentett személyi csődöt, miután hátralékba került egy 3 millió fontos (több mint 1,3 milliárd forintos) jelzáloghitel törlesztésével. A hitel a spanyolországi Mallorcán lévő luxusingatlanát terheli.

Becker három évvel ezelőtt trófeáinak elárverezésével próbált kikeveredni a csődből. A díjak több mint 680 ezer fontért (306 millió forintért) keltek el a 2019 júliusában tartott online aukción.

A hajdani világelső egy ideig arra hivatkozva igyekezett megakadályozni a csődeljárást, hogy diplomata státusza van, mivel a Közép-afrikai Köztársaság elnöke sport-, kulturális és humanitárius „nagykövetté" nevezte ki az Európai Unióba. A Közép-afrikai Köztársaság külügyminisztere annak idején azonban bejelentette, hogy az útlevél, amelyet Becker mutogat, hamisítvány, egyike azoknak az útleveleknek, amelyeket 2014-ben kitöltetlenül loptak el az országban.

A londoni bíró idén tavasszal azzal indokolta a letöltendő szabadságvesztés kirovását, hogy Becker nem tanúsított megbánást, nem ismerte el bűnösségét, és nem vonta le a tanulságot abból sem, hogy 2002-ben Németországban már kiszabtak rá egy felfüggesztett börtönbüntetést adóelkerülésért.