Blöffölhetett Irán a hiperszonikus rakétájával
Amir Ali Hadzsizadeh, az Iráni Fegyveres Erők egyik ágának vezetője nemrég arról beszélt, hogy az ország olyan hiperszonikus ballisztikus rakétát fejlesztett ki, amely a légkörön belül és kívül is képes manőverezni – írta a Wall Street Journal. A lap emlékeztetett: az ilyen rakéták a hangsebesség ötszörösével képesek repülni, bonyolult manővereket tudnak végrehajtani, ezért a légvédelmi rendszerek nagyon nehezen tudják lelőni őket.
Korábban Kína, Oroszország és Észak-Korea is azt állította, hogy van ilyen fegyvere, miközben az Egyesült Államok is fejleszti a sajátját.
A Reuters a bejelentéssel kapcsolatban megjegyezte: a szakértők úgy vélik, bár Iránnak komoly rakétafejlesztési programja van, semmi sem utal arra, hogy valóban képes lenne hiperszonikus rakétát fejleszteni. Ahhoz ugyanis teljesen más szemlélet és mérnöki tudás kell, mint a „hagyományos” rakéták megépítéséhez. Emellett annak sincs semmi jele, hogy ilyen eszközt teszteltek volna. Az elemzők úgy vélik, valószínűleg arról lehet szó, hogy a jelenlegi problémákról – az országon belüli rendszerellenes tüntetésekről – igyekeznek elterelni a figyelmet.
Szeptember 16-a óta szinte mindennap kormányellenes tüntetések zajlanak Iránban. A demonstrációk azután kezdődtek, hogy egy fiatal nő meghalt, miután az erkölcsrendészet őrizetbe vette, amiért nem megfelelően viselte a fejkendőjét. A tüntetések eddig legalább kétszáz ember életét követelték, és nagyjából ezer embert tartóztattak le.
Miután Irán nem tudta leverni a zavargásokat, Szaúd-Arábiát, az Egyesült Államokat, Izraelt és az európai nemzeteket vádolta meg azzal, hogy ők állnak a tüntetések mögött.
Ami biztos, hogy Irán nemrég egy Ghaem 100-as rakétát tesztelt. Ez egy háromlépcsős űrrakéta, amely akár 80 kilogramm súlyú műholdakat is képes felbocsátani 500 kilométeres pályán a Föld felett. Az Egyesült Államok ugyanakkor úgy véli, hogy a technológiát nukleáris robbanófejek bevetésére is lehetne használni.
(A kiemelt kép illusztráció.)