Bíróságra megy a lesokkolózott lakhatási aktivista
Bíróságra megy az az aktivista, akinek először a XV. kerületi rendőrkapitányság, aztán a Budapesti Rendőrfőkapitányság is elutasította azzal kapcsolatos panaszát, hogy tavaly nyáron egy rendőr lesokkolózta, miközben egy gyermekét egyedül nevelő édesanya kilakoltatását próbálta megakadályozni – számolt be róla a Mérce.
A koronavírus-járvány miatti moratórium lejárta utáni egyik első kilakoltatás alkalmával a Város Mindenkié aktivistái a kérdéses lakás előtt összekapaszkodva ültek a földön, amikor az egyik rendőr Kiszely Tibor aktivistát egy elektromos sokkolóval lesokkolta. Ebben a felek – azaz a rendőrség és Kiszely, valamint az őt képviselő Helsinki Csoport – álláspontjai megegyeznek, az eset jogi értelmezése a kérdéses.
Kiszely először a kerületi rendőrkapitányságnál élt az ilyen esetekben szokásos jogsegéllyel, a XV. kerületi kapitányság azonban elutasította a panaszát. A vizsgálatot vezető rendőr a Mérce információi szerint maga is ott volt a kilakoltatáskor, vagyis közvetlen kollégáival és saját magával szemben vizsgálódott.
Kiszely és a Helsinki fellebezett a BRFK-nál, miután pedig ők is mindent rendben találtak, az ügy a Fővárosi Törvényszék elé került. Keresetükben a BRFK döntésének megváltoztasát kérik, vagy legalább azt, hogy kötelezzék a rendőrséget új eljárás lefolytatására.
Ha a bíróság kimondja, hogy a rendőr jogszerűtlenül járt el, akkor Kiszely polgári peres eljárásban akár még kártérítést is követelhet.
Borítóképünk illusztráció