Bírósági perig jutott, hogy nem kapták meg a megígért bónuszt az X munkatársai
“Kalifornia állam törvényei szerint az ígéret az éves bónusz kifizetésére jogszerű szerződés volt, ezért a per jogos” – hangsúlyozta Vince Chhabria bíró. A pert egy olyan igazgató kezdeményezte, aki májusban otthagyta az X-et. Nemcsak a saját bónuszáért perel, hanem minden olyan munkatársért, akinek megígérték az év végi prémiumot, de Elon Musk cége nem fizette azt ki.
Miért nem? Mert arra hivatkozik, hogy csak szóban ígértek bónuszt a dolgozóknak, de nincsen róla papír. Csakhogy a dolgozók már 2022 áprilisában megtudták, hogy Elon Musk meg akarja venni a Twittert, és folyamatosan ostromolták a főnökséget: mi lesz a beígért éves bónusszal? A főnökség letette a nagyesküt, hogy a tervezett bónusz felét akkor is megkapják, ha Elon Musk lesz a tulaj.
Októberben vette meg a Twittert a dollármilliárdos dél-afrikai származású vállalkozó, és a főnökség folyamatosan azt állította: a munkatársak megkapják az éves bónusz felét. Az igazgató épp ezért lépett ki a Twitterről, ahonnan Elon Musk egyre másra rúgta ki az embereket.
500 millió dollár is lehet a tét
Ennek a pernek a kapcsán csak több mint 5 millió dollárt említ a New York Times, de a Business Insidernek a panaszosok ügyvédje azt állította, hogy “több tízmillió dollárt tesz ki a ki nem fizetett bónuszok összege az X-nél”. Arról van szó ugyanis, hogy több ezer munkatársnak ígértek év végi bónuszt a Twitternél 2022- ben. A Forbes úgy tudja, hogy folyamatban van egy olyan per is az X ellen, melyben több mint 5000 munkatárs 500 millió dollárt követel Elon Muskon.
Az Egyesült Államokban az a szokás, hogy általában a következő év első negyedévében fizetik ki az előző évi bónuszt. A főnökség azért ígérte meg a bónusz felét mindenkinek nehogy tömegesen dezertáljanak a dolgozók, és a Twitter esetleg leálljon emiatt.
Elon Musk azért is helyezte át az X központját Kaliforniából Texasba, mert ott a törvények kedvezőbbek a tulajdonosok számára.
Az X épp azon a címen kérvényezte a panasz elutasítását, hogy Texasban a szóbeli ígéret nem számít szerződésnek. A szövetségi bíró azonban elutasította az X érvelését, mondván a cég az ígéret idején Kaliforniában működött.
Elon Musk valóságos jogi cunamival kell, hogy szembenézzen, mert a pénzügyi gondokkal küszködő céget egyre másra perelik be a kirúgott munkatársak. Az X ráadásul sok helyen a lakbért sem fizette ki.
A karcsúsítás következtében az X-nek immár PR osztálya sincsen, vagyis senki sem válaszol a média kíváncsi kérdéseire.