-1° Budapest
2024 november 26., kedd
image

Bill Clinton: Nem a NATO-bővítés okozta az orosz agressziót Ukrajna ellen

Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik érve az, hogy a NATO fokozatosan bekeríti Oroszországot, és azért kellett megtámadnia Ukrajnát, hogy ezt megakadályozza. Bill Clinton volt amerikai elnök válasza: már korábban megtörtént volna az orosz agresszió, ha nem bővítettük volna a NATO-t.

“Én nemcsak különleges partneri viszonyt javasoltam Oroszországnak, de azt is, hogy végső soron bekerülhetnek a NATO-ba” – emlékezett vissza a kilencvenes évekre Bill Clinton, aki a CNN-nek nyilatkozott.

“Az oroszoknak azt mondtam: a legnagyobb fenyegetést korunkban az jelentheti, hogy terroristacsoportok kezére kerülhetnek nukleáris, biológiai vagy vegyi fegyverek. Ez ellen pedig közösen kell fellépnünk.”

Clinton elnökségének az idején három egykori Varsói Szerződés-tag, Magyarország, Csehország és Lengyelország lépett be a NATO-ba. Majd őket követte sok más exszocialista ország – köztük a Szovjetunió három egykori tagállama, Észtország, Lettország és Litvánia. “Akartak ezek a balti államok valaha is a Szovjetunió részei lenni?” – kérdezte Clinton, aki arra utalt, hogy 1940-ben a szovjet csapatok azt követően szállták meg Észtországot, Lettországot és Litvániát, hogy Hitler és Sztálin paktumot kötött, amely felosztotta a régiót a náci Németország és a kommunista Szovjetunió között. Finnországot is megtámadták a szovjet csapatok, amelyek elfoglalták Karéliát, és a Szovjetunióhoz csatolták.

Putyin orosz elnök mindig is azt állította, hogy “a huszadik század legnagyobb tragédiája a Szovjetunió felbomlása volt” – emlékeztetett most Clinton, aki 1992 és 2000 között volt az Egyesült Államok elnöke.

“Mondhattuk volna azt a lengyeleknek, hogy örökké orosz fenyegetésben kell élnetek? Biztos, hogy az oroszok nem kezdik újra? Mondhattuk volna ezt a magyaroknak és a többieknek?”– tette fel a költői kérdést Bill Clinton. Aki hozzátette: “ az Egyesült Államok és a NATO sohasem fenyegette Oroszország biztonságát. A kisebb egykori szocialista országoknak pedig joguk van ahhoz, hogy biztonságban éljenek Oroszország közelében.”

Háború Ukrajnában

“Az ukránok ellenállnak az orosz agressziónak. Kitől kapják a fegyvereket? Az Egyesült Államoktól és a többi NATO-tagállamtól. Miért akar belépni Finnország a NATO-ba? Mert tart Oroszországtól. Ha nem bővítettük volna a NATO-t, akkor az agresszió Ukrajna ellen hamarabb következett volna be” – érvelt Bill Clinton, aki a CNN-nek nyilatkozott abból az alkalomból, hogy az ukrán csapatok első jelentős győzelmüket érték el az orosz agresszióval szemben a háború kezdete óta.