Bevetették a mesterséges intelligenciát, 36 000-szer gyorsabb lett a rák diagnosztizálása
Régóta közismert tény, hogy a rák korai felismerése jelentősen javíthatja a betegséggel kapcsolatos túlélési esélyeket. A lefolyás szempontjából kulcsfontosságú, hogy az adott daganatsejtnek milyen alakja vagy mérete van. Hogy ez kiderüljön, a legtöbb esetben biopsziát kell végezni, hogy az orvosok mikroszkóp alatt tudják megvizsgálni a daganatból vett szövetet.
Erre azért van szükség, hogy az orvosok meg tudják mondani, műtétre, kezelésre, vagy mindkettőre szükség van-e a gyógyulás érdekében. Ez a vizsgálat azonban hosszú folyamat, ami sok időt és erőforrást igényel. A német Max Planck Társaság kutatói ezért egy újfajta vizsgálati módszert fejlesztettek ki annak érdekében, hogy az elemzés minél gyorsabb legyen. Eredményeikről a Nature Biomedical Engineering című tudományos lapban számoltak be.
A tudósok az emberek és a kísérleti egerek vastagbeléből származó szöveteket vizsgálták. Ezeket először egyszerű sejtekre bontották, majd valós idejű fluoreszcencia és citometria (RT–FDC) segítségével elemezték azokat. Az RT–FDC egy mikroáramlásos technika, amely lehetővé teszi az egyes sejtek fizikai tulajdonságainak értékelését másodpercenként akár 1000 sejt elemzésével. Ez a megközelítés 36 ezerszer gyorsabb, mint a korábbi módszerek.
Az elemzések kiértékeléséhez a kutatók a mesterséges intelligenciát hívták segítségül. A modell nagy adathalmazokat vesz figyelembe 30 perc leforgása alatt, majd abból megállapítja, hogy az adott szövet rákos-e. Szerintük a rendszer olyan hatékony, hogy patológusokra – a szöveteket vizsgáló orvosokra – ezen a téren már nincs is szükség.
Markéta Kubánková, a kutatócsoport egyik tagja szerint azzal, hogy minden sejtet megvizsgálnak, az eddiginél jóval több információt kaphatnak a betegségről, ezzel együtt pedig a kezelést is pontosabban és korábban kezdhetik el.
A brit University College London kutatói azonban nemrég arra figyelmeztettek: valószínűleg sosem lesz olyan gyógyszer, ami minden rákos megbetegedést meggyógyít.