Betiltották Oroszországban a milliók életét követelő volgai éhínségről készített dokumentumfilmet
Az orosz kulturális minisztérium betiltotta az 1921-23-as volgai éhínségről készült dokumentumfilm vetítését – írja a Moscow Times. Az élelmiszerhiány az orosz polgárháború záróakkordjaként csapott le, és elsősorban a volgai és az uráli területeket sújtotta. Becslések szerint alig két év leforgása alatt mintegy ötmillió ember halt éhen, illetve a hatóságok kannibalizmus eseteit is rögzítették. A pusztító éhínséget csak igen jelentős európai, illetve amerikai segítséggel tudta megfékezni a bolsevik kormányzat.
Az orosz kulturális minisztérium állampolgári bejelentésekre hivatkozva rendelte el a vetítési engedély megvonását, mint közleményükben írták, a panaszok a társadalomra káros provokatív, illetve sokkoló képi megjelenítést kifogásolták.
A Kommerszant napilap állítólag megszerezte a kulturális tárca levelének egy példányát, amit a film készítőihez intéztek. Ebben az újság állítása szerint a minisztérium egyéb, nem részletezett információkra is hivatkozik, melyek terjesztése tilos Oroszországban.
A film elkészítésében szerepet vállalt Makszim Kurnyikov újságíró azonban elmondta, hogy semmi törvénytelen nincs az Éhínség címet viselő filmben, de beszélt arról is, hogy már a film forgatása alatt gyakran rendelték be a stábot kihallgatásra a rendőrök.
Az Éhínséget közösségi finanszírozásból forgatták le, a film bemutatására szeptember 30-án engedélyt is adott ki a kulturális minisztérium, majd ezt visszavonta. A Kommerszentnak nyilatkozó jogászok szerint az Oroszország és a Nyugat között növekvő feszültségek egyik hatása, hogy az elmúlt években egyre több dokumentum és történelmi film vetítési engedélyét vonják vissza Oroszországban.