Belestek a tudósok a Tejútrendszer mögé, öt galaxist találtak ott
Egy új tanulmány szerint az argentin San Juan Nemzeti Egyetem kutatói egy hatalmas, „extragalaktikus szerkezetet” fedeztek fel a Tejútrendszer mögött. Ez az égboltnak az a része, amit Elkerülési zónaként ismer a csillagászat: ez az égboltnak azon területe, amit a Tejútrendszer kitakar.
A szerkezet egy nagy galaxishalmaznak tűnik, és segíthet abban, hogy kiderüljön, mi is van az általunk még nemigen ismert részén az univerzumnak – emelte ki a Vice.
Az égbolton a Tejútrendszer egy vékony csíknak látszódik, ami a szupermasszív fekete lyukat tartalmazó „dudor” körül kering. Ez tele van csillagokkal, porral és gázzal, ami megakadályozza, hogy lássuk, mi van a túloldalon. A kutatók ugyan több hullámhosszon is vizsgálták már ezt a részt, ami az égbolt 10-20 százalékát takarja el, a legtöbb információ még mindig láthatatlan a számunkra.
A Daniela Galdeano, az argentin San Juan Nemzeti Egyetem csillagásza és csapata most egy új galaxishalmazt, a VVVGCl-B J181435-381432-t fedezte fel, a Tejútrendszer mögött. Mindez segíthet abban, hogy pontosabb képet kapjunk az eddig láthatatlan területről.
A szakemberek az infravörös tartományban vizsgálták az adott régiót, munkájuk eredményeként pedig öt, nagyjából 3 milliárd fényévre lévő galaxist találtak. Úgy vélik, ezek egy nagyobb halmaz részét képezhetik.
A csapat becslése szerint a teljes halmaz 58 galaxisból állhat, de további megfigyelésekre lesz szükség, hogy megállapítsák a teljes tömegét és tartalmát.