Budapest
2024 november 15., péntek
image

Bejelzett a rendszer: masszív internet-lekapcsolásba fogott Irán

Jelentős iráni forgalomkiesésről adott hírt magyar idő szerint hétfőn este Iránból az internetelérés akadályozását globálisan figyelő NetBlocks. A szervezet szerint a mobilinternetet kapcsolták le egyszerre nagyon sok felhasználónál. Az utóbbi időben ez az iráni kormány ijedtségének jele, a hatóságok akkor nyúlnak ehhez az eszközhöz, amikor felerősödik a szeptember közepén indult tiltakozási hullám.

A megmozdulásokat az váltotta ki, hogy egy rendőrségi furgonban életét vesztette a 22 éves Mahsza Amini. Egy teheráni metróállomáson vette őrizetbe az erkölcsrendészet, mert a nőnek nem volt teljesen eltakarva a haja. Az iráni kormányzati szervek által elkövetett gyilkosságok száma azóta is gyarapszik, a hatóságok erőszakos eszközökkel próbálják elfojtani a tüntetéseket, ám láthatóan ezzel csak olajat öntenek a tűzre.

Egy múlt heti megmozdulásban való részvételért négy embert ítéltek halálra, és a legfrissebb hírek szerint már a hírességeket is börtönbe viszik, ha a lázadnak a kötelező fejkendőviselés ellen. A nők öltözködését a jövőben új módszerekkel is ellenőrizné a hatalom:

az iráni kormány azt tervezi, hogy arcfelismerő technológiával veszi célba a tömegközlekedési eszközökön utazó, biztonsági kamerák által rögzített nőket.

Friss történés, hogy az iráni válogatott játékosai nem énekelték az iráni himnuszt hétfőn, az angolok elleni nyitómeccsükön a katari foci-világbajnokságon, így hívták fel a világ figyelmét arra, hogy Iránban baj van. Az iráni állami tévé a némaságot látva megszakította adását, hogy a helyiek ne nézzék végig az eseményeket.

A tüntetők megfékezése jegyében Irán az első percekben nekilátott a lakossági internetelérés módszeres szabotálásának. Cserébe az Anonymous hackercsoport a hatóságok dolgát igyekszik megnehezíteni a neten, az állami infrastruktúra meghackelésével.

Iránban 2019-ben azért indult országos tiltakozási hullám, mert az állam vezetése hirtelen és jelentősen megemelte az üzemanyagok árát. Az események megfékezése érdekében az iszlamista rezsim akkor országosan korlátozta a lakosság internetelérését. A NetBlock adatai szerint a 2019-es mészárlás óta ezekben a hetekben a legdurvább korlátozások figyelhetők meg az iráni hálózatokon.