Begubózás, lustaság, tökéletlen külső – így éltük túl 2022-t
Az Oxford Angol Szótár szavazásán az év szavának/kifejezésének megválasztott „goblin mode" azt a viselkedést takarja, amikor mindenféle bűntudat nélkül lustálkodunk; megengedővé válunk a külsőnkkel szemben; akár el is hanyagoljuk magunkat, például úgy, hogy mellőzzük a napi mosakodást, fürdést; begubózunk, talán ki sem kelünk egész nap az ágyból. A magyarosítva „koboldüzemmódnak" fordítható kifejezés a velünk szemben támasztott szociális normákat és elvárásokat utasítja vissza a Guardian cikke szerint.
Az Oxfordi Egyetem kiadójának szótárszerkesztői előválogattak 3 szót vagy kifejezést, amelyek közül az év szavát több mint 340 ezer angolul beszélő szavazó választhatta ki. A metaverzum kapta a második legtöbb szavazatot, az #IStandWith hashtag pedig a dobogó harmadik helyére került.
A goblin mode elsöprő győzelmet aratott: a szavazatok 93 százalékát ez a kifejezés kapta, amely jól mutatja óriási népszerűségét. Az Oxford Languages elnöke, Casper Grathwohl szerint a kifejezés rezonál arra a sokak által mostanában érzett állapotra, hogy kissé túlterheltek vagyunk. Szerinte megkönnyebbülés elismerni, hogy nem vagyunk mindig tökéletes állapotban, olyanban, amilyennek az elvárások szerint az Instagramon vagy a TikTokon meg kéne jelennünk. A fogalom először 2009-ben tűnt fel a Twitteren, de virális kifejezés csak idén februárban lett. A szakember szerint a népszerűségéhez a BeReal platform is hozzájárult, ahol a felhasználók filter nélkül és csak naponta egyszer tölthetnek fel fotókat.
Mindazonáltal a #goblinmode hashtag egyre gyakrabban kerül fel TikTokra is, egy olyan mozgalom jelöléseként, amely szembe megy a reggeli edzéseket, arcápolási rutinokat és az organikus, zöld smoothie-kat ajánló, az idealizált külsőt reklámozó felhasználók sokaságával.