Az orosznál nincs rosszabbul teljesítő tőzsde a világon
35 százalékkal csökkent a dollárban számolt RTS index, és ezzel az utolsó helyen végzett azok között a tőzsdék között, melyeket a Bloomberg számon tart. Ez a 92-ik helyet jelenti a listán. A MOEX Russia, mely rubelben számol, 44 százalékkal esett az idén. Ha a háború folytatódik Ukrajnában, márpedig eddig semmilyen jel nem utal a gyors befejezésre, akkor a csökkenés tovább folytatódhat jövőre is.
“Az orosz részvényárfolyamok azokat a szomorú kilátásokat mutatják, melyek szerint a nyugati szankciók mindinkább lerontják az orosz gazdaság helyzetét” – mondja Piotr Mattis, aki az InTouch Capital Markets olajszakértője. Szerinte különösen betesz az Oroszországnak, hogy az Európai Unió mindent elkövet annak érdekében, hogy csökkentse olaj- és gázfüggését Moszkvától.
Nemcsak az Európai Unió, de a G7 is egyre-másra hozza a szankciókat: ami Oroszországnak különösen kellemetlen az az olajat és a gázt érintő tiltás. Jellemző, hogy a Lukoil, Oroszország második legfontosabb olajcége elveszítette értékének a 30 százalékát a tőzsdén azt követően, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. A Gazprom-részvények esetében még nagyobb a bukás: a globális földgáz árrobbanás ellenére a csökkenés 53 százalék volt az idén. A legnagyobb orosz bank, a Sberbank részvényeinek az árfolyama 54 százalékkal lett alacsonyabb az ukrajnai háború miatt.
Egy orosz szakértő meglepőnek tartja az hazai részvények mélyrepülését: “A geopolitikai kockázatokat és a szankciókat már beárazta a piac. Lehet, hogy az ársapkák változtatták meg a képet” – mondja az ITI Capital vezető stratégája Moszkvában. Ez azért érdekes vélemény, mert az olaj- és a gázársapka meglehetősen friss fejlemény, míg az orosz részvények mélyrepülése már régóta tart.
Jövőre sem várnak javulást
A háború már lassan tíz hónapja tart Ukrajnában, de nyoma sincs annak, hogy tűzszüneti tárgyalások kezdődhetnének a közeli jövőben. Akkor pedig maradnak a szankciók Oroszország ellen. Az Európai Unió épp a múlt hét végén fogadta el a kilencedik szankciós csomagot benne az gázársapkával.
“Ha nem áramlik be tőke az orosz gazdaságba jövőre, márpedig ezt a szankciók megakadályozzák, akkor 2023-ban is alulteljesítenek majd az orosz részvények” – hangsúlyozza Piotr Mattis, az Intouch Capital Markets szakértője, aki a Bloombergnek nyilatkozott.
Oroszország második legnagyobb olajcége, a Lukoil nemcsak részvényeinek értékéből veszített, de az igazgatótanács elnöke is kiesett egy kórház ablakán Moszkvában. Nem helyeselte Putyin hadjáratát Ukrajnában. Az olasz Il Messagero azt is megírta, hogy egy másik orosz oligarcha leesett a lépcsőn és szörnyethalt. Az orosz ingatlanfejlesztés egyik nagyágyúja családjával Franciaországba menekült, és onnan bírálta Putyin ukrajnai hadjáratát, de ott is meg tudott botlani.