Az orosz szankciók megsértése miatt az amerikaiak is megvizsgálnák az UBS-t és a Crédit Suisse-t
Az amerikai igazságügyi minisztériumnak feketelistája van azokról a bankokról, ahol olyan orosz oligarchák tartották a pénzüket, akik aktívan támogatják Vlagyimir Putyin háborúját Ukrajna ellen. Ezen a listán szerepel az UBS és a Crédit Suisse.
A Reuters hírügynökség felhívja a figyelmet arra, hogy amerikai pénzintézeteket is vizsgál a washingtoni pénzügyminisztérium ugyanilyen ügyekben. Tavaly például Oleg Gyeripaska orosz oligarcha ellen indult vizsgálat az Egyesült Államokban, ahol három méregdrága vagyontárgyat foglaltak le a hatóságok, amelyek azzal gyanúsítanak amerikai bankokat, hogy együttműködtek az orosz oligarchával a szankciók kijátszásában.
Az orosz oligarchák imádták a svájci bajnokokat, mert ott biztonságban tudták a pénzüket – írja a Bloomberg, amely megállapítja, hogy a bajbakerült Crédit Suisse legkevesebb 33 milliárd dolláros orosz oligarcha vagyont kezelt, és ebből hatalmas haszna volt. 600 millió dollárra becsüli a Bloomberg azt a bevételt, melyre az orosz oligarchák vagyonának kezeléséből tett szert a Crédit Suisse. Az UBS hasonló adatai valamivel szerényebbek, nagyjából a fele az egykori vetélytársnak.
Az amerikai igazságügyi minisztérium nemcsak a két óriásbankot vizsgálja, hanem azoknak az alkalmazottait is, akik személyes kapcsolatban álltak a szóbanforgó orosz oligarchákkal, és tanácsokkal segítettek abban, miképp lehet elkerülni az Oroszország szemben érvényben levő nyugati szankciókat.
A Bloomberg hangsúlyozza, hogy a washingtoni vizsgálat korábban megkezdődött, minthogy bajba jutott volna Crédits Suisse, majd 3,2 milliárd dollárért megvásárolta volna az UBS.
A lap szerint a UBS vezetői tisztában voltak ezzel a problémával, de a svájci hatóságok megnyugtatták őket, hogy ezt is leírhatják a Crédit Suisse veszteségeiből, melyek értékét 9,8 milliárd dollárban maximalizálták.
58 milliárd dollár
Az amerikai pénzügyminisztérium legfrissebb jelentése szerint ekkora orosz oligarchavagyont zároltak Nyugaton. Ez természetesen nemcsak pénzt jelent, hanem ingatlanokat vagy épp luxusjachtokat. Két 300 millió dollár értékű luxusjacht szerepel a washingtoni pénzügyminisztérium listáján, az egyiket a kaliforniai San Diego kikötőjében foglalták le, a másikat a Fidzsi-szigeteken.
Egyedül Viktor Vekszelberg orosz oligarcha 75 millió dolláros veszteséget volt kénytelen elkönyvelni az Egyesült Államokban, ahol hat értékes ingatlanát, illetve hajóját foglalták le az amerikai hatóságok.
Az FBI nemcsak az oligarchákat üldözi, de a strómanokat is: Vlagyimir Voroncsenko ellen vádat emeltek New Yorkban, mert ő menedzselte Vekszelberg orosz oligarcha vagyonát az Egyesült Államokban.
Az FBI ráadásul külföldön is utánamegy a strómanoknak: a spanyol hatóságok januárban letartóztattak egy brit állampolgárt Spanyolországban az USA kérésére, mert Richard Masters segített abban Vekszelberg orosz oligarchának, hogy elrejtse a hatóságok elől a 90 millió dollár értékű luxusjachtját, a Tangot. Mit csinált Masters? Átkeresztelte a Tangot Fantára, és abban bízott, hogy az FBI nem veszi észre a turpisságot. Tévedett. A luxusjachtot lefoglalták Palma de Mallorca kikötőjében, a csalást elkövető brit állampolgár pedig előzetesben várja, hogy kiadják az Egyesült Államoknak.
Oleg Gyeripaska orosz oligarcha 33 éves szeretőjét a határon kapták el, amikor be akart lépni az Egyesült Államok területére, hogy ott szülje meg gyermekét. Azon a címen akadályozták meg belépését az USA területére, hogy hazudott a határőrök kérdéseire. Az orosz oligarchával a megszokott módon próbál védekezni: megpróbálta lefizetni az FBI egyik emberét, aki az ő ügyében nyomozott. A belső elhárítás azonban lebuktatta a megvesztegetett FBI-ügynököt, aki jelenleg a tárgyalására vár az Egyesült Államokban.