Az OPEC döntése csapás a jegybankokra, mert növeli az inflációt
Az OPEC+, és különösen Szaúd-Arábia hátba döfte Biden amerikai elnököt, és segítő kezet nyújtott Oroszországnak – írta a Bloomberg. Vasárnap jelentette be a legnagyobb olajexportőröket tömörítő kartell, amelyhez Oroszország is csatlakozott, hogy több mint napi egymillió hordóval csökkenti az olajkitermelést, már hétfő reggel 8%-kal megugrottak az árak. Ez mélyütést mért a jegybankokra, mivel hosszú távú folyamatot indított el az OPEC+ döntés – magyarázták el a szakértők a brüsszeli Politicónak. „Körülbelül két hónap múlva éri el a reálgazdaságot a döntés hatása, hiszen a nyersolajat fel kell dolgozni” – mondta a Rystad Energy első alelnöke a portál tudósítójának. „Ez különösen nagy problémát jelent Európának, mert a kontinens nettó olajimportőr, és az olaj árának az emelkedése nagyon meglökheti az inflációt.”
Mi lehet ennek a következménye? „Az, hogy az Európai Központi Bank újabb kamatemelésre kényszerül, és ezzel lassítja a gazdasági növekedést nemcsak idén, de jövőre is az euróövezetben” – véli a szakértő.
Ez azért különösen fájdalmas csapás, mert az infláció csökkenésnek indult: februárban még 8,5%-ot mértek, márciusban már csak 6,9%-ot. Tavaly októberben ez még 10,6% volt. Az Európai Központi Bank szigorítási politikája működni látszott: az alapkamat tavaly nyáron még csak -0,5% volt, idén márciusban már 3%. Ilyen gyorsan ilyen nagy kamatemelést még nem produkált az Európai Központi Bank.
„Az egész világon megnöveli az inflációt a drámai mértékű olajkitermelési csökkenés” – hangsúlyozza a deVere Group pénzügyi tanácsadó cég igazgatója. Mindenki elkezdte ugyanis beárazni a várható olaj áremelkedést. A Goldman Sachs szerint az év végére 95 dollárba kerülhet egy hordó Brent olaj, amely jelenleg 85 dollár körül jár.
Újra jön a 100 dolláros olaj?
„A kínai gazdaság beindult, Oroszország pedig 500 ezer hordó olajjal csökkenti napi termelését, ez önmagában meghozhatja a 100 dolláros árat” – nyilatkozta a CNBC amerikai gazdasági portálnak a CMC Markets elemzője.
Mások szerint az olajtermelő országok el akarják kerülni a 2008-as árcsökkenést, amikor drámai mértékben vált olcsóbbá az olaj: egy hordó ára 140 dollárról 35 dollárra csökkent egy fél év alatt. Most a kínai gazdaság beindulása megakadályozhatja ezt.
„Ha a kínaiak fogyasztása visszaáll a napi 16 millió hordó olajra, akkor az olaj ára elérheti a 100 dollárt az év második felében” – állítja a Rapidan Energy Club elnöke.
Az OPEC+ egyszer már csökkentette a kitermelést egy éven belül: akkor a vágás 2 millió hordó volt naponta. Az USA akkor is dühösen ítélte el az OPEC+ árnövelő intézkedését. Tavaly még 100 dollár körül ingadozott az olaj ára a világpiacon, és a nagy termelők, mindenekelőtt Szaúd-Arábia és Oroszország ezt célozták meg most is. Azért írt a Bloomberg Oroszország megsegítéséről, mert az Ukrajnában háborúzó Putyin elnöknek óriási szüksége van az olajbevételre, míg Szaúd-Arábia az alacsonyabb olajárral is jól jár.
Korábban Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes jelentette be, hogy Oroszország napi félmillió hordóval csökkenti olajkitermelését. Szaúd-Arábia szerint „elővigyázatossági intézkedésről” van szó. A termelés csökkenése májusban kezdődik, és az év végéig tart. Nincs kőbe vésve az OPEC+ döntése – hangsúlyozzák szakértők, akik szerint lehet még módosulás az év folyamán. „Azt hiszem, hogy amennyiben valamilyen külső ok folytán tovább szűkülne az olajpiaci kínálat, akkor az OPEC + megváltoztathatná döntését, hiszen jelenleg az a céljuk, hogy az árcsökkenést megakadályozzák”– nyilatkozta a CNBC gazdasági portálnak Amrita Sen, az Energy Aspects alapító főnökasszonya.