-1° Budapest
2024 november 08., péntek
image

Az offshore már idejétmúlt, most ide teszi a pénzét a NER

Emlékeznek még a letelepedési kötvények körüli botrányra? Vagy a lélegeztetőgépek vásárlásába bevont magyar cégekre? Az elmúlt 12 évben számtalan furcsa ügyletet kötött a magyar állam, az abban résztvevő magyar cégeknek nagyjából mindegyike pedig most már magántőkealapokban parkoltatja a pénzét.

Január végén a Direkt36 írta meg, hogy kik állnak a legnagyobb magyar magántőkealapok mögött, ekkor derült ki például az is, hogy a Matolcsy Ádám barátjaként elhíresült Száraz István birtokolja az OTP vetélytársaként, Mészáros Lőrinc vezetése alatt létrejövő Magyar Bankholding csaknem 11 százalékát.

És hogy miért vonzó a magántőkealap? Egyszerűen azért, mert ezekre speciális szabályok vonatkoznak, amelyek lehetőséget adnak a rejtőzködésre a befektetők számára. Míg a hagyományos cégek (kft.-k, bt.-k, részvénytársaságok stb.) esetében bárki néhány perces online kereséssel hivatalos információkat szerezhet a tulajdonosi hátterükről és pénzügyeikről, a magántőkealapokba befektetők zárt köre beteheti és gyarapíthatja a pénzét úgy, hogy a cégnyilvánossági szabályok nem vonatkoznak rá. Amikor egy alapkezelő cég rendelkezik a pénzről a befektetők nevében, akkor az alapkezelő cég adatai nyilvánosak, de azt nem lehet kideríteni, hogy kinek a pénze van az általuk kezelt magántőkealapban.

A Válasz Online most két cikkben vette végig, hogy a NER milyen magántőkealapokban van jelen és bátran kijelenthető, hogy ez lett a kormányközeli „vállalkozók” kedvenc terepe. Nem meglepő módon az állam is megjelenik, egyedül a Magyar Fejlesztési Bank legalább 400 milliárd forintot töltött az általuk kezelt titkos magántőkealapokba, de van még legalább 114 milliárd forint, amely a lap szerint a körülményekhez képest átlátható módon jutott ki a közösből a szintén állami Eximbankon és az MFB Invest Zrt.-n keresztül. Összességében pedig nem kis összegről van szó, a G7 egy éve 2 ezer milliárd forintra becsülte a magántőkealapok által felhalmozott vagyont.

A részleteket nézve az látszik, hogy szinte nincs olyan NER szereplő, akinek ne lenne valamilyen magántőkealapban érdekeltsége. Orbán Viktor veje, Tiborcz István például négy alapkezelőn keresztül több mint 20 magántőkealapban van jelen, természetesen állami milliárdokkal kitömve. Azon se lepődik meg senki, hogy Mészáros Lőrinc neve is többször feltűnik a magántőkealapok környékén, de a NER másodvonalánál is egyre többen gondolják úgy, hogy érdemes ebbe forgatni a pénzüket.

Így feltűnik a jelenleg 4iG-t építgető Jászai Gellért neve, illetve a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtokot működtető alapítvány kurátora, aki Magyar Pétert, Varga Judit igazságügyi miniszter férjét is foglalkoztatja, vagy éppen Rogán Antal első feleségének férje. De vannak olyan alapkezelők is, ahol feltűnnek a nagy lélegeztetőgép-beszerzések és a kínai vakcinaimport során felmerült ügyvédek nevei, míg a letelepedésikötvény-programban kiemelt szerephez jutott emberek öt magántőkealapot finanszíroznak.

Aki szívesen nézelődne, hova rakja a pénzét a NER, az ide és ide kattintson a Válasz Online cikkeiért.