Az infláció áldozata? Gyógyszerre és vitaminra is kevesebbet áldozunk, mint korábban
Bár a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által ajánlott élelmiszer-mennyiség és -arány alapesetben már önmagában biztosítja egy teljesen egészséges ember számára a napi ásványianyag-, és vitaminszükségletet, számos esetben valóban érdemes vitaminokat és étrend-kiegészítőket is szedni. Az élelmiszerek ára az egekben, a vásárlók pedig ott spórolnak ahol tudnak, így betegségmegelőzésre egyre kevésbé költenek idehaza – mondta el Jánvári András a Multi-vitamin.hu ügyvezető igazgatója.
Mint mondta, ez jól látszik abból, hogy az aszkorbinsav piacán kezd túlkínálat lenni, ugyanis "korábbi kereslet alapján táraztak be a gyártók és viszonteladók, és jönne az újabb gyártás, de az emberek kevésbé keresik a C-vitamint, mint korábban. A D-vitaminnál még nagyobb a visszaesés, az elmúlt 3 hónapban 50%-kal esett a keresési volumen."
A spórolás a patikákban is megmutatkozik. Igaz, a támogatott vényköteles szerek esetében az elmúlt egy évben csupán nagyjából egy százalék körüli csökkenést tapasztalt a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége, "az alacsonyabb dobozszámforgalom azt mutatja, hogy bizonyos készítményeket nem tudnak kiváltani az emberek". A vény nélkül kapható (OTC) készítmények esetében pedig egyre többen vásárolnak nagyobb, gazdaságosabb kiszerelésben készítményeket, valamint bizonyos termékekből kevesebb dobozt adtak el a patikák, ezek közé tartozik a gyógyszernek minősülő vitaminok egy része is” - reagált megkeresésünkre a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ).
Hozzátették, hogy a gyógyszernek nem minősülő vitaminok és a táplálékkiegészítők esetében jelentős visszaesést tapasztaltak:
ezen termékcsoportban az látszik, hogy az emberek keresik a hasonló összetevőket tartalmazó, de olcsóbb készítményeket.
Megkerestük a kiskereskedelmi láncokat is, ahol hasonló tendenciákat tapasztaltak: "Bár az elmúlt évekhez hasonlóan alapvetően a C-vitaminra, a D-vitaminra, a magnéziumra és az immunerősítő termékekre még mindig nő a kereslet, a többi kiegészítő vitamin kereslete csökkenő tendenciát mutat" - mondta el Maczelka Márk, a Spar kommunikációs vezetője. Hozátette, itt az jellemző mostanában, hogy leginkább a kisebb kiszerelésű termékeket választják a vásárlók a nagyobbak helyett.
A kategóriát összességében kétszámjegyű mennyiségi csökkenés jellemzi.
Az Aldi sajtóosztályától megtudtuk, hogy az áruházláncnál a vitaminok és táplálékkiegészítők piacán jól megfigyelhető egyfajta szezonalitás, amely meghatározza, hogy bizonyos időszakokban mely termékcsoportok iránt nő a kereslet.
A téli hónapok napfényhiányos, gyakorta megfázással tarkított intervallumában megnövekszik az igény az immunerősítő, egészségmegőrző termékek és különféle vitaminok iránt. Azonban a nyári időszakban inkább az utazással, túrázással kapcsolatos, útipatikába való termékeket keresik a vásárlók.