Budapest
2024 november 25., hétfő
image

Az idei volt a legmelegebb nyár Magyarországon, amióta csak mérik

Minden korábbinál melegebb volt idén nyáron – és ezt nem csak megérzésre mondhatjuk, hanem az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai alapján is. A rendszeres méréseket 1901-ben kezdték el, azóta egyetlen nyáron sem volt akkora hőség, mint idén. Egész pontosan 22,8 Celsius-fok volt az idei nyár középhőmérséklete, míg az eddigi rekorder 2003-as nyáron csak 22,3 fok volt ez a mutató.

Még az 1991 és 2020 közötti átlagnál is 2 fokkal melegebb volt az idei nyár, pedig abban az időszakban már rendszeresek voltak a durvább nyári hőségek. 2016 volt az utolsó év, amikor a június-augusztusi középhőmérséklet az 1991–2020-as átlag alatt maradt. Jól jellemzi a trendet, hogy

Az idei június 2,3, a július 1,6, az augusztus 2 fokkal volt melegebb az átlagosnál.

A nyár 92 napjának pont a felén, 46-on volt 30 fok fölötti a legmagasabb hőmérséklet, a sokéves átlagban 26 ilyen nap szokott csak lenni. Olyan nap pedig, amikor 35 foknál is többet mérnek, 11 volt idén. A legnagyobb hőséget július 23-án Kiskunfélegyházán és Hódmezővásárhelyen regisztrálták, ott 41,5 fokot mutatott a hőmérő.

A hőség mellett kritikus helyzetet okozott a szárazság is. A júniusi adat csak rossz volt, nem tragikus, júliusban viszont az ilyenkor szokásos csapadékmennyiség kevesebb, mint fele esett, és augusztusban is csak a 86 százaléka. Ráadásul az országos átlagot a Dunántúl feljavítja, az Alföldön katasztrofális a helyzet, és az volt már az év korábbi részében is:

a Tiszántúlon és a Dél-Alföld néhány helyén a mostani volt a XX. század eleje óta a legszárazabb január-augusztus.

A legszárazabb helye az országnak Mezőberény Hosszúfok volt, ahol egész nyáron 31,5 milliméter eső esett.