Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Az Erdélyben lemigránsozott és elüldözött pékekről készült film

Nagy reneszánsza vannak, hogy azt hisszük, valamiféle dicső múlt örökösei vagyunk, ennélfogva pedig dicső jövőben is lesz részünk: így van ez Amerikától kezdve Olaszországon és Franciaországon át Ausztriáig és tovább, mivel a populizmussal nagyon könnyen ki lehet aknázni a kritikai gondolkodás hiányát, ami a rosszabb oktatásából adódik.

Így fogalmazott a hvg360-nak adott interjújában a 4 hónap, 3 hét, 2 nap című filmjéért cannes-i filmfesztivál fődíjával, az Arany Pálmával kitüntetett román filmrendező, Cristian Mungiu. „Sokkal bonyolultabb lenne ehelyett az oktatást erősíteni, és nem vagyok benne biztos, hogy a politikusok érdekeltek lennének ebben, hiszen jóval egyszerűbb manipulálni az embereket, és a társadalmat csak a szavazók összességeként kezelni. A jobb oktatástól még a végén válogatóssá és kritikussá válnának, ami nagy baj, ha az egyetlen célod minél tovább hatalmon maradni” – tette hozzá.

A kortárs román film talán legnevesebb alakja új, R.M.N. című filmjének magyarországi bemutatója apropóján adott interjút a hvg360-nak. A film valós történet alapján született: témáját az a 2020-as eset adja, amikor az erdélyi Gyergyóditró lakosai „migránsmentes Ditrót akarunk!” felkiáltással támadták és végül el is üldözték a településről azokat a Srí Lanka-i pékeket, akiket a helyi üzem kényszerült felvenni, mivel helyben nem talált elég jelentkezőt az állásokra.

Mungiu azt mondta: az R.M.N. elsősorban nem az erdélyiekről vagy a magyarokról akar szólni. „Az emberek ilyenek: az ösztönök és a túlélés vágya keveredik az empatikus oldalunkkal, de ez a részünk jóval később alakult ki, mint a másik. (…) A kultúra, a vallás, a humanizmus, az oktatás csak jóval később jött; ez különböztet meg minket a többi állattól, de ez az is, ami a felsőbbrendűség érzetét adja. Ez viszont sokszor hamis érzet, mert mélyen belül ott a vak állatiasság, és nagyon kevés elég ahhoz, hogy ez a felszínre jöjjön. Erre akar figyelmeztetni ez a film: légy tisztában azzal, mi lakozik benned, mert ha nem, talán majd előbb cselekszel, mint ahogy gondolkodnál, és te magad is elrettenhetsz attól, ami előtör belőled.”

A teljes interjú ide kattintva olvasható el.