Az emberek szemében megmutatják a félelmet – Máté Gábor szerint ezért kell nézni dokumentumfilmeket
Jövő héten, január 21-én érkezik a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál, vagyis a BIDF, amely most már kilencedik alkalommal hozza el a magyar közönség számára a legfrissebb, Oscar- és Európa-díjas, a Berlinale, a Sundance, Cannes vagy Velence filmfesztiváljainak ünnepelt dokumentumfilmjeit.
A gazdag programban hamarosan a hvg.hu Kult rovata fog segíteni az olvasónak eligazodni egy filmajánlóval, addig is Máté Gábor színész, rendező, a Katona József Színház igazgatója mondja el, miért érdemes megnézni a BIDF filmjeit, és zsűritagként bemutatja röviden a Légy bátor! elnevezésű versenyszekció néhány filmjét. Mint fogalmaz: a Túl közel című magyar film egy anyáról szól, aki megtudja, hogy az élettársa a gyerekével abúzust követ el; a Kölyök Platónok egy írországi iskoláról és egy tanárról szól, aki megpróbálja a gyerekeket felkészíteni arra, hogy egy olyan helyen élnek, ahol "állandó robbanásveszélyben vannak, és bármelyik pillanatban terrortámadás érheti az iskolát", a Vérző sziget pedig az esőerdőért harcoló és kockázatos helyzeteket bevállaló Fülöp-szigeteki őslakosokról szól.
Máté Gábor azt is elmondja, miért érdemes dokumentumfilmeket nézni: "Rendkívül professzionális az egész, filmileg, kamerakezelésben. Az ember el sem tudja képzelni, hogy hol lehetett a kamera, amikor egészen gyönyörű fotók készülnek, egészen közelről. Ahogy az emberek szemében a félelmet, vagy akár a bátorságot, elszántságot mutatja meg a kamera, az egészen elképesztő. Olyan szeleteit mutatják be az életnek, amiről vagy nem tudtam, vagy csak feltételeztem, vagy fogalmam sem volt róla, vagy nem így gondoltam, vagy nem ebből a szemszögből néztem. A nézőnek is van ezzel dolga."