Az élet építőkövére bukkantak a Jupiter Europa holdján
A NASA csillagászai egy nagy, jéggé fagyott szén-dioxidból álló mezőt találtak a Jupiter jeges holdján, az Europán. Az égitestet már most is az egyik legjobb jelöltnek tartják, ahol jelen lehet az élet, a vastag jégpáncélja alatt ugyanis sós óceán lapulhat. A nagy kérdés eddig az volt, hogy jelen van-e benne az élet kialakulásához szükséges szén-dioxid – erre lett most meg a válasz.
A tudósok a James Webb űrteleszkóp segítségével vették szemügyre az Europát, és kiderült, szén-dioxid van a felszínen. A kutatók arra jutottak, hogy a kémiai anyagot nem meteoritok szállították a holdra, hanem ott helyben keletkezhetett. Az erről szóló tanulmányok a Science-ben jelentek meg.
Geronimo Villanueva, a NASA tudósa szerint az Europa óceánjának kémiai elemzése segíthet eldönteni, hogy az égitest alkalmas-e az általunk ismert, szénalapú élet fenntartására, vagy nem. Samantha Trumbo, az amerikai Cornell Egyetem kutatója szerint az, hogy szén-dioxid van a felszínen, segíthet megválaszolni ezt a kérdést. Az ugyanis egyáltalán nem magától értetődő, hogy ilyen anyag legyen egy égitest felszínén, vagyis valószínűleg nem véletlenül van ott.
Mivel a körülmények miatt a szén-dioxid nem stabil az Európa felszínén, geológiai értelemben véve a közelmúltban keletkezhetett. Legnagyobb elterjedtségét Tara régióban találták, egy olyan területen, ahol a korábbi megfigyelések szerint a jégpáncél megtörött, majd az óceán alá bukott, hogy a helyét az alatta lévő vízből keletkező jégpáncél vegye át.
A kutatók emiatt úgy gondolják, hogy a szén-dioxid az Europa belső óceánjából kerülhetett oda. A jövőbe több küldetés is indul majd a Jupiter felé, így alaposabban is meg lehet majd vizsgálni az Europát.