Budapest
2024 november 19., kedd
image

Az éhezés megszüntetése lesz a fő feladata Brazília régi-új elnökének, aki népirtással vádolta meg elődjét

Kivételes biztonsági intézkedések közepette iktatták be Brazília új köztársasági elnökét: január másodikáig a fegyverviselést is megtiltották Latin-Amerika legnépesebb országában. A választásokon vesztes Jair Bolsonaro az USA-ba ment pénteken, hívei az utolsó percig minden elkövettek, hogy megakadályozzák a baloldali elnök beiktatását.

Persze Lula sem zárta le a harcot elődjével szemben: beiktatási beszédében népirtással vádolta meg elődjét utalva arra, hogy 680 ezer ember halt bele a Covid-pandémiába, melyet Bolsonaro elnök – Trumphoz hasonlóan – kezdetben igyekezett elviccelni.

A baloldal karizmatikus vezére, aki 2003 és 2010 között egyszer már országa élén állt, nagyon szűk többséggel, a szavazatok mindössze 50,9%-kát megszerezve győzött a választáson. Helyzetét tovább nehezíti, hogy hiába volt elnök két cikluson keresztül, most egészen más a helyzet a hazájában.

Lula elnök gazdasági növekedést akar elérni, hogy ily módon csökkenthesse a társadalmi egyenlőtlenségeket, amelyek nagyon megnőttek Bolsonaro szélsőjobboldali kormányzása idején. A 30 millió éhezés határán álló szegény sorsán egyáltalán nem lesz könnyű változtatni, mert ehhez óriási összegek kellenének, amelyek nem állnak Brazília rendelkezésére.

A másik terület, ahol Lula elnök fordulatot akar elérni az Amazonas őserdő védelme. Elődje, Jair Bolsonaro, az agrártermelők érdekeit tartotta szem előtt, ezért folytatódhatott az őserdő pusztítása annak érdekében, hogy ott óriási ültetvényeket létesítsenek. Lula elnök nemcsak az őserdőt akarja megvédeni, hanem az ott élő lakosságot is. Közülük is kinevezett egy minisztert a kormányába.

Kis mozgástér

1%-os gazdasági növekedést prognosztizálnak Brazíliában az idei évre, de azért is nagyon morózus a hangulat, mivel a gazdasági élet vezetői mind Bolsonaro választási kampányát támogatták.

Politikai problémát jelenthet az is, hogy Lula pártjának nincsen többsége a parlamentben, tehát minden fontos döntés előtt tárgyalnia kell más pártok vezetőivel annak érdekében, hogy törvényeket tudjanak hozni. Lula elnök tisztában van a helyzettel: a jobbközép több vezetőjét bevette a kormányba.

Brazília elnökének hazai mozgástere szűkös, de a nemzetközi támogatottsága jóval nagyobb, mint populista elődjének: Washingtonban a demokrata adminisztráció megkönnyebbülve fogadta a trópusi Trump választásai vereségét. Brüsszelben is örömmel üdvözölték Lula nyilatkozatát arról, hogy megállapodásra törekszik az Európai Unióval. Lula elnök szeretné megőrizni a jó kapcsolatokat Kínával is, amely Brazília egyik legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált az utóbbi évek során“ – nyilatkozta a francia közszolgálati RFI-nek Anaïs Flechet francia professzor.