Budapest
2024 november 26., kedd
image

Az egyik legszebb színésznő az egyik legcsúnyább gyerekkorral – 60 éves Demi Moore

Demi Moore 1962. november 11-én született Demi Gene Guynes néven, biológiai apja, a légierő repülője, Charles Harmon Sr. Moore volt, de ő még születése előtt, két hónapos házasság után elhagyta az akkor 18 éves anyját. Amikor Moore három hónapos volt, anyja feleségül ment Dan Guyneshez (akitől később elvált, majd újra hozzáment). A család gyakran költözött, Guynes játékszenvedélye miatt állandóan pénzügyi válságban voltak, a kislány közben sokat volt beteg, veseelégtelenségben is szenvedett.

Moore 1991-ben azt mondta: "Az apám Dan Guynes. Ő nevelt fel. Van egy férfi, akit a biológiai apámnak tartanak, akivel nem igazán vagyok kapcsolatban."

Moore anyja is elég zűrös életet élt, alkoholista volt, hosszú letartóztatási nyilvántartással rendelkezett, beleértve az ittas vezetést és a gyújtogatást. Amikor a színésznő még tinédzser volt, több alkalommal is magával vitte őt bárokba, hogy a férfiak észrevegyék. Moore 2019-ben megjelent Inside Out című memoárjában arról írt, hogy 15 éves korában, az anyja tudtával a saját otthonukban pénzért megerőszakolták. "Nemi erőszak volt. És egy pusztító árulás, amely felveti a kérdést: milyen érzés, mikor a saját anyád ad el kurvának 500 dollárért?" – erősítette meg egy interjúban.

Arról is írt a kötetben, hogy az anyja többször is öngyilkossági kísérletet követett el. Moore 12 éves volt, amikor az egyik kísérletet megakadályozta. "Emlékszem, hogy a kicsi kezeimmel próbáltam kiszedni az anyám szájából a tablettákat, amelyeket megpróbált lenyelni" – írta. Ez az eset később többször is megismétlődött, így egyértelműen véget ért a gyerekkora.

Ilyen háttérrel kisebb csoda, hogy eljutott a színészetig, és egyáltalán nem csoda, hogy ő maga is rácsúszott az alkoholra, a drogokra, a függőségek végig kísérték a karrierjét, és házasságait. Háromszor ment férjhez, először egy Freddy Moore nevű zenészhez, majd Bruce Willis-szel alkottak 11 évig „álompárt”, három gyerekük is született. Végül 2005-ben a nála 15 évvel fiatalabb Ashton Kutcherrel kelt egybe, de egy vetélés miatt újra az alkohol- és gyógyszerfüggőségbe menekült, így ennek is válás lett a vége.

18 évesen debütált a filmvásznon amikor egy hallássérült fiú barátnőjét játszotta a Küzdelem a sikerért című filmben, ezután a General Hospital című szappanoperában szerepelt. Később a Brat Pack néven emlegetett, feltörekvő huszonéves színészekből álló csoport tagjaként feltűnt a Riói románc (1984), a Szent Elmo tüze (1985) és a Mi történt az éjjel? (1986) című filmekben, amelyekkel már megalapozta a hírnevét.

Pályafutása 1990-ben ért a csúcsra, amikor főszerepet alakított az év legnagyobb bevételét hozó filmjében, a Ghostban, ezért az alaktásért Golden Globe-díjra is jelölték.

Ezután pár hónappal, a második gyerekével, hét hónapos terhesen, egy gyémántgyűrűtől és fülbevalótól eltekintve teljesen meztelenül állt modellt a Vanity Fair címlapjához. Leibovitz 1991-es fotósorozatban az alkotó a várandósággal és az anyasággal kapcsolatos társadalmi tabukra és a női test médiabeli ábrázolásának ellentmondásosságára kívánt reflektálni.

1996-ban a filmtörténelem legmagasabb színésznői fizetését (12,5 millió dollárt) kapta a Sztriptíz főszerepéért. A Notre Dame-i toronyőr (1996) és A Notre Dame-i toronyőr 2. – A harang rejtélye (2002) című animációs filmekben Moore rövid kitérőt tett a szinkronszínészkedés irányába.

Az 1990-es években utolsó nagyobb szerepe a G. I. Jane (1997) című akciófilmben volt. Pár évnyi kihagyás után, a 2000-es évek elejétől játszott a Charlie angyalai: Teljes gázzal (2003), a Bobby Kennedy – A végzetes nap (2006), a Mr. Brooks (2007), a Krízispont (2011), a Csajok hajnalig (2007) és a Hivatali eltávozás (2019) című filmekben.