Az eddigi legnagyobb áfacsalást leplezte le az Európai Ügyészség, Magyarország is érintett
Tizennégy országra kiterjedő áfacsaló szervezetek ellen indított akciót az Európai Ügyészség a tagállamok bűnüldöző szerveivel együttműködve, az ügyben kétszáz házkutatást tartottak.
Az akcióra Belgiumban, Cipruson, Franciaországban, Németországban, Görögországban, Magyarországon, Olaszországban, Litvániában, Luxemburgban, Hollandiában, Portugáliában, Romániában, Szlovákiában és Spanyolországban került sor. Októberben már házkutatásokat tartottak Csehországban, Magyarországon, Olaszországban, Hollandiában, Szlovákiában és Svédországban.
A bűnüldöző szervek az összes összegyűjtött adatot elemzik, és folytatódik a nyomozás a rendszer mögött álló szervezett bűnözői csoportok után. Az Admiral-művelet keretében vizsgált károk becsült összege jelenleg 2,2 milliárd euróra tehető.
Az ügy 2021 áprilisában kezdődött, amikor a portugál adóhatóság Coimbrában egy mobiltelefonokat, táblagépeket, fülhallgatókat és más elektronikus eszközöket értékesítő céget vizsgált meg áfacsalás gyanújával. Amikor az Európai Ügyészség 2021 júniusában megkezdte működését, a portugál hatóságok törvényi kötelezettségüknek megfelelően jelentették az ügyet a szervezetnek.
Nemzeti szempontból a közigazgatási vizsgálat alapján a számlázás és az adóbevallások rendben lévőnek tűntek. A portugál ügyészek azonban úgy döntöttek, hogy további vizsgálatot folytatnak. Az európai ügyészek, az európai delegált ügyészek, az Európai Ügyészség pénzügyi csalással foglalkozó elemzői, valamint az Europol és a nemzeti bűnüldöző hatóságok képviselői határokon átnyúló együttműködésben fokozatosan kapcsolatot hoztak létre a gyanúsított portugáliai vállalat és közel 9000 más jogi személy, valamint több mint 600, különböző országokban található természetes személy között.
Tizennyolc hónappal az első bejelentés beérkezése után az Európai Ügyészség most leleplezi az EU-ban valaha vizsgált, vélhetően legnagyobb áfás "körhintacsalást" - jegyzi meg a szervezet közleménye. Az ügynek sok érintetje van: az elektronikus eszközök látszólag tiszta beszállítóiként fellépő vállalatok, offshore cégek, a bevételt tisztára mosó profi bűnszervezetek. Olyan szofisztikáltan működő hálózatról van szó, hogy határokon átnyúlóan dolgozó bűnözői csoportok éveken át sikeresen elkerülték a hatóságok figyelmét.