-2° Budapest
2024 november 06., szerda
image

Az autógyárak segítették az iparunk növekedését, az élelmiszeriparban nagy a baj

Az egy évvel korábbinál a munkanaphatástól megtisztítva 5,1 százalékkal nagyobb, a szeptemberinél viszont 3,5 százalékkal gyengébb volt a magyar ipari termelés idén októberben – erősítette meg a Központi Statisztikai Hivatal az első becslése számait. Most azt is közzétették, hogyan állt össze ez a mutató.

A növekedés fő oka az, hogy a járműgyártás teljesítménye 32 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Emellett a számítógépekből, elektronikai, optikai termékekből 20 százalékkal több készült. Az élelmiszeripar teljesítménye azonban visszaesett, 1,1 százalékkal.

Jól látszik a kettősség: 2021-gyel ellentétben idén nincsenek nagy leállások (tavaly a globális félvezetőhiány zavart be többször is), és az orosz-ukrán háború a termelést nem borította meg, emiatt éves alapon jók az adatok, havi szinten viszont gyenge volt az október.

A háború hatását leginkább a vegyiparunk érezte meg: ott 31 százalékos a visszaesés, mert a műanyag-alapanyag és a műtrágyagyártás megzuhant az ellátási láncok és az ukrán beszállítók leállása miatt.

Az év egészében eddig 6,6 százalékkal nagyobb a termelés, mint 2021 januárja és októbere között volt.

Virovácz Péter, az ING elemzője még az első becslés közzététele után azt írta: „meglehetősen komoly negatív meglepetés” a havi szintű csökkenés.

Az elemző főképp az élelmiszeripar gyenge teljesítményét emelte ki – ami olyan szempontból nem is csoda, hogy épp a múlt héten adta ki a KSH azt is, hogy a magyar mezőgazdaság teljesítménye 2022-ben 15 százalékkal maradt el a 2021-estől. „De a rendkívül erősen csökkenő energiafelhasználás már vélhetően az energiaszektor kibocsátási volumenét is érintette. Csak egy példa: októberben az ország gázfelhasználása csupán kétharmada volt az előző négy év átlagának” – tette hozzá.

Ennek ellenére szerinte hosszú távon, ha nem lesznek ellátási sokkok, akkor a kilátások nem rosszak. A rendelésállomány növekedése és a beszerzési menedzser index is arra utal, hogy 2023-ban az ipar lehet az egyetlen olyan része a magyar gazdaságnak, amely „érdemi pozitív hozzájárulója” lehet a növekedésnek.