-1° Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Az atomháború nem is olyan rossz dolog – erre készíti fel az oroszokat a putyini propaganda Dmitrij Muratov szerint

Az orosz hatóságok bezáratták ugyan Dmitrij Muratov újságját, a Novaja Gazetát, a Nobel-békedíjas újságíró azonban még elmondhatja a véleményét, és a BBC-nek meg is tette: sötét képet vázolt fel a Kreml lehetséges szándékairól az alapján, amit a propagandából ki lehet olvasni. Muratov aggódik amiatt, hogy a Kreml meddig megy el a Nyugattal való konfrontációban.

„Két nemzedék élt a nukleáris háború veszélye nélkül. De ennek az időszaknak vége. Vajon Putyin megnyomja-e a nukleáris gombot, vagy sem? Ki tudja? Ezt senki sem tudja. Nincs egyetlen ember sem, aki biztosan meg tudná mondani” – vázolta fel a mostani bizonytalanságot.

Néhány nappal ezelőtt Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy taktikai atomfegyvereket tervez állomásoztatni Fehéroroszországban, a tanácsadója, Nyikolaj Patrusev pedig arra figyelmeztetett, hogy Oroszországnak olyan modern, egyedülálló fegyvere van, amely képes megsemmisíteni bármely ellenséget, beleértve az Egyesült Államokat is.

Muratov aggasztó jelekről beszélt: „Látjuk, hogy az állami propaganda hogyan készíti fel az embereket arra, hogy azt higgyék, a nukleáris háború nem rossz dolog. Az itteni tévécsatornákon a nukleáris háborút és a nukleáris fegyvereket úgy reklámozzák, mintha állateledelt hirdetnének.” Szerinte azért van ennyi szó az atomfegyverekről, hogy az emberek készen álljanak.

Miközben műsorvezetők arról beszélnek, hogy Oroszországnak Franciaország, Lengyelország és az Egyesült Királyság területén minden katonai célpont jogos célpont, és taktikai atomfegyverek kilövését szorgalmazzák, hogy „senkinek ne legyen illúziója”, addig az állami propaganda Oroszországot a béke országának, Ukrajnát és a Nyugatot pedig agresszornak állítja be. Sok orosz ezt el is hiszi.

Muratov szerint

a propaganda olyan, mint a radioaktív sugárzás, mindenkit megfertőz.

Oroszországban ráadásul 12 tévécsatorna, több tízezer újság, a közösségi média is teljes mértékben az állami propaganda szolgálatában áll.

Muratov ugyanakkor hisz a fiatalabb generációban, és megemlíti, hogy közel egymillió orosz hagyta el az országot, sokan pedig a propaganda ellenére felemelik a szavukat a háború ellen. Putyin támogatói bázisa valóban hatalmas szerinte, de „ezek olyan idős emberek, akik Putyint a saját unokájuknak tekintik, olyasvalakinek, aki megvédi őket, aki minden hónapban elhozza nekik a nyugdíjukat, és minden évben boldog új évet kíván nekik. Ezek az emberek úgy gondolják, hogy a tényleges unokáiknak el kell menniük harcolni és meg kell halniuk.”

A Nobel-békedíjas újságíró szerint az oroszok és az ukránok között soha többé nem lesz normális kapcsolat, mert Ukrajna nem lesz képes feldolgozni ezt a tragédiát. Oroszországban pedig folytatódni fog a politikai elnyomás. Ő mindenesetre azt reméli, hogy a fiatal generáció őt és Putyint is túléli, akkor lesz esélyük arra, hogy a világot barátként, ne pedig ellenségként lássák.