Az amerikai külügyminiszter szerint nem befolyásolja a szövetségesekkel való viszonyt a kiszivárogtatási botrány
"Az általam folytatott beszélgetések során nem hallottam semmi olyat, ami befolyásolná a szövetségesekkel és partnerekkel való együttműködésünket" - mondta az amerikai külügyminiszter vietnámi látogatásakor, hozzátéve, hogy szövetségeseitől inkább "elismerést" hallott a Washington által tett lépésekért - írja a SkyNews.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter © THIERRY MONASSE / POOL / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP
Az amerikai Légi Nemzeti Gárda egyik 21 éves tagját, Jack Teixeirát azzal vádolják, hogy szigorúan titkos katonai hírszerzési adatokat szivárogtatott ki az interneten. Pénteken emeltek vádat emeltek ellene minősített anyagok jogellenes másolása és továbbítása miatt. A férfit egyébként csütörtökön kapták el az FBI felfegyverzett kommandósai az otthonában.
Texiseira a 102. hírszerző osztályhoz volt beosztva, amely egy védelmi tisztviselő szerint "állandó készültséget igénylő operatív küldetés". Ez az osztály különböző forrásokból származó hírszerzési információkat vesz át és rendszerezi ezeket a világ néhány magas rangú katonai vezetője számára. Teixeira feladata ugyanakkor nem ez volt, hanem az, hogy karbantartsa azt a hálózatot, amin a szigorúan titkos hírszerzési információkat továbbították.
Jack Teixeira, a kiszivárogtatási ügy főszereplője © AFP
Mivel aggódott, hogy a munkahelyén lebukhat a dokumentumok lemásolásával, ezért elkezdte hazahordani azokat – mondta az online csevegőcsoportjának egyik tagja az FBI-nak a bírósági dokumentumok szerint. Egy amerikai kormányzati ügynökség azt is megállapította, hogy Teixeira a letartóztatását megelőzően a "szivárogtatás" szóra is rákeresett a munkahelyi számítógépén.
Ez a legsúlyosabb kiszivárgotarási botrány azóta, hogy 2010-ben több mint 700 ezer dokumentum, köztük videók és diplomáciai táviratok jelent meg a WikiLeaks weboldalán.