Az agyra is hatással lehet a homlokba beadott botox injekció
A jelek szerint a ráncok ellen bevetett botox injekció nemcsak a bőrt teszi fiatalabbá, de az agyra is hatással van – legalábbis azok, amiket a homlokba adnak be az orvosok – derül ki a Scientific Reports című tudományos lapban közzétett publikációból. A Kaliforniai Egyetem kutatói azt találták, hogy ezek az injekciók megváltoztathatják azt, ahogyan az agy értelmezi és feldolgozza mások érzelmeit.
A mimikai visszacsatolás (facial feedback) elmélete szerint ha valaki arcán dühöt vagy mosolyt látunk, akkor a mi arcizmunk is hasonlóan húzódik össze. Ez egy tudattalan és észrevehetetlen folyamat, ugyanakkor segít abban, hogy az agy értelmezni tudja mások érzelmeit.
A fenti elmélet azt sugallja, hogy kapcsolat van az arc mimikája és aközött, ahogyan az agy feldolgozza az érzelmeket. Hogy kiderüljön, ez valóban így van-e a Kaliforniai Egyetem kutatói egy kísérletet végeztek – írja az IFLScience.
Tíz, 33 és 40 év közötti nőnél végeztek el botox-kezelést. A nőknek adott injekcióval átmeneti bénulást akartak előidézni a homlokráncolásért felelős izmokban, majd megmérték agyi aktivitásukat, miközben olyan képeket mutattak neki, amelyeken érzelmeket kifejező arcokat lehetett látni.
A funkcionális MRI-vizsgálatot az injekció beadása előtt, majd két héttel annak beadása után végezték el. A kutatók azt találták, hogy az agyunk érzelmek feldolgozásáért felelős központjában, az amygdalában a változás jelei mutatkoztak, amikor boldog és dühös arckifejezést láttak a botox injekciók után. Szintén változás történt az agyban a boldog arckifejezéseket látva.
Mindezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a homlokba adott botox akadályozza az érzelmek feldolgozását az agyban. Erre jutott egyébként egy másik, 2011-es tanulmány is. Megint egy másik kutatás pedig azt állítja, hogy a szemöldök ráncolásának hiánya segíthet a depressziós betegek gyógyulásában.