Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Áttörést értek el a bőrrák gyógyításában, „varázslatról” beszélnek a tudósok

Ígéretes felfedezést tettek az amerikai Stanford Egyetem kutatói, ami a jövőben a rák újfajta, hatékony kezeléséhez vezethet. A tudósok megváltoztatták a bőrhöz kapcsolódó mikrobák és baktériumok genomját, amit aztán beteg egereken alkalmaztak. A kísérlet azt mutatta, a rák gyengülni kezdett.

A szóban forgó baktérium a Staphylococcus epidermidis, amit az egerek szőréből vontak ki. Ezt aztán úgy változtatták meg, hogy egy olyan fehérjét termeljen, ami képes bizonyos daganatokkal kapcsolatban stimulálni az immunrendszert. A kísérlet rendkívül sikeresnek bizonyult, a módosított baktériumok ugyanis elpusztították az áttétes bőrrák agresszív típusait – számolt be róla az Engadget.

Michael Fischbach, az egyetem biomérnöke szerint az egész olyan volt, mint egy varázslat. A kísérleti egerek agresszív bőrrákban szenvedtek, ám miután a baktériumot felvitték a bőrükre, a betegség elkezdett visszahúzódni. A szakember szerint mindez azért is fontos eredmény, mert a bőrön élő több millió baktérimra és vírusra kevés figyelem összpontosul, pedig a legtöbbjükről azt sem tudni, hogy pontosan milyen célt szolgálnak.

Az alkalmazott módosított baktérium ebben az esetben a CD8 jelű T-sejtek termelését váltotta ki. Az antigének a bőrrák daganatsejtjeihez kapcsolódtak. Amikor a sejtek a megfelelő daganattípussal találkoztak, gyorsan szaporodni kezdtek, a tumor pedig zsugorodott, vagy teljesen el is tűnt.

Bár az eredmény ígéretes, a kutatók szerint fontos tisztában lenni azzal, hogy az emberek esetében másként is vielkedhet a kezelés. Ennek kiderítéséhez még évekre van szükség, de a tudósok bíznak benne, hogy a jövőben embereken is kipróbálhatják a megoldást.