Budapest
2025 január 15., szerda
image

Átlagos netező vagyok, mire jó, ha kötök kiberbiztosítást?

Az itthon, főleg magánemberek körében viszonylag ismeretlen fogalom értelmét nem nehéz megfejteni: a kiberbiztosítás ugyanolyan, mint mondjuk a lakásbiztosítás, csak ez az online világban bekövetkező „betörések” és más károk esetére kínál utólagos pénzügyi segítséget. A biztosítótársaságoknál évek óta nemhogy létezik, hanem egyre nagyobb figyelmet kap ez a terület. Ötvös Gergő, a PwC Magyarország vállalati kockázatkezelési tanácsadója már 2016-os elemzésében is a biztosítási piac egyik leggyorsabban fejlődő ágaként aposztrofálta a kiberbiztosítást.

A vállalatok azóta is egyre inkább beépítik stratégiájukba a kiberbiztonság növelését és az információbiztonsági kockázatok csökkentését. Ám mindent nem lehet megvédeni, minden támadás kivédésére egyszerűen nem lehet felkészülni. A PwC-jelentés egyik alcíme igen beszédes:

ami nem védhető meg, az biztosítható.

A tanácsadó cég hat évvel ezelőtti kutatása szerint már akkor a cégek 59 százaléka vett igénybe a maradványkockázatok enyhítésére valamilyen kiberbiztosítási szolgáltatást. A Sophos kiberbiztonsági cég tavasszal közölt adataiból egyértelműen kiderül, hogy a helyzet javul, ez az arány már a közepes méretű szervezeteknél is 83 százalékos. Itthon is egyre több vállalkozásnál gondolkodnak előre: a megkérdezett középvállalatok háromnegyedének az elmúlt hónapokban volt kiberbiztosítása, amely kisegítette a céget a kibertámadás által okozott károk elhárításában.

Azzal még kevesebben vannak tisztában, hogy kiberbiztosítást nemcsak vállalati környezetben lehet kötni, hanem magánemberként is.

A hazai piacon a Generali kínál ilyesmit 2018 óta, a Házőrző lakásbiztosítás mellé választhatók Cyber nevű kiegészítők. (A Colonnade is nyújt kiberbiztosítást, ám annak neve – Cyber Adatvédelmi Felelősségbiztosítás – is árulkodó: a társaság vállalatok számára, jellemzően a GDPR-problémákkal összefüggő ügyekre célozza csomagjait.)

A Generali ajánlatai különféle felhasználói szokásokra vannak szabva. Mindegyik csomag magában foglalja a telefonos távsegítséget, amely például a wifi-hálózat összelövésében vagy problémájának elhárításában, a vírusgyanús gép átvizsgálásában kínál telefonos segítséget, de a vonal másik végén lévő szakember abban is segíthet, hogyan oldható meg a gyerekek eszközeinek szülői felügyelete, netán a 18 éven felülieknek szánt tartalmak elérésének korlátozása. Szintén mindhárom csomag részeként segít a biztosító telefonon akkor, ha a biztosítottnak online vásárlás során illetéktelenek szerezték meg bankkártyaadatait vagy más, szintén szenzitív információihoz fértek hozzá.

A kiberjogvédelem, amely már az eggyel drágább csomag része, sokféle ügyben ígér segítséget. Így például arra az esetre, ha nem érkezik meg a webáruházból rendelt csomag, ha más rendelt a biztosított fiókjával, de

segítenek akkor is, ha a biztosítottat valaki rágalmazza a közösségi médiában.

Ez utóbbi az egyszerű jogi tanácstól kezdve odáig terjedhet, hogy a biztosító viseli a polgári peres eljárás költségeit, többek között az ügyvédi díjat, a jogi eljárás költségeit, szakvélemények díját, fordítási költségeket. Fontos: csomagtól függően legfeljebb 375–500 ezer forintig.

A Generali legdrágább kiberbiztosítási csomagja mindezek felett egyetlen dolgot kínál, ám az nem mellékes: adathelyreállítási szolgáltatást arra az esetre, ha akár zsarolóvírus-támadás, akár baleset miatt elérhetetlenné válnak a laptopon vagy okostelefonon lévő fájlok.

A társaság feltételeit böngészve kiderül, itt azért nem arról van szó, hogy bármi bebiztosítható. A szerződéssel biztosítottá válik például az asztali számítógépünk, a laptopunk, e-könyv-olvasónk, táblagépünk, de még a házimozink és a kameránk merevlemeze is, sőt a külső tárolóink, valamint okostelefonunk vagy pendrive-unk flashmemóriája is.  A biztosítási fedezet azonban nem terjed ki a szerverként használt eszközökre, a CD, DVD, Blu-ray lemezeken tárolt adatokra, illetve semmilyen 10 évnél idősebb adathordozón lévő állományra sem.

Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a Generalinál például 500 ezer forintig állják a cechet, ami első hangzásra sok lehet, ám az adatvisszaállítás drága műfaj, ezzel az összeggel csak egy kisebb adathelyreállítási projekt finanszírozható teljes mértékben.

Hasonlóan a technikai berendezések védelmét szolgálja a magyar piacon már régóta elérhető készülékbiztosítás. Hogy az milyen esetekben nyújt segítséget és mikor éri meg megkötni, arról korábbi összeállításunkban olvashat.