Argentína nem eladó! A helyi Trump megszorításai ellen tüntetnek Buenos Airesben
Beiktatása után az új argentin elnök, Javier Milei 50%-kal leértékelte a pesót és sok más életszínvonal-csökkentő lépést jelentett be Dél-Amerika második legnagyobb országában, ahol az infláció elérheti a 200%-ot. És ez még nem a vége: az argentin Trump a rendkívül helyzetre hivatkozva rendeleti úton akarja bevezetni a szigorító intézkedéseket, mivel a parlamentben csak csekély támogatottsága van. A megszorító csomag pénteken lép életbe, a szakszervezetek ezt tüntetésekkel próbálják megakadályozni Buenos Airesben.
“Mi nem kérdőjelezzük meg az elnök legitimitását, de olyan elnököt akarunk, aki elismeri a hatalmi ágak megosztását, és aki megérti, hogy a dolgozóknak az igazságszolgáltatáshoz kell fordulniuk olykor az érdekeik védelmében, és amikor azt látják, hogy az alkotmányt nem tartják be” – jelentette ki az építőmunkások szakszervezetének főtitkára. Gerardo Martinez arra célzott, hogy a szakszervezetek az elnöki megszorító csomag elhárítására a bírósághoz fordultak, de az visszadobta a kérvényüket, mondván az elnöki rendelet még nem lépett hatályba.
“Argentína nem eladó!” – skandálták a tüntetők Buenos Aires utcáin arra célozva, hogy Javier Milei a választási kampány során azt ígérte: megszünteti a pesót, és bevezeti az amerikai dollárt. Az elnöki csomagban ez egyelőre nincsen benne, de az igen, hogy privatizálni fogják az állami vállalatokat, és ez minden bizonnyal nagymértékű létszámleépítést jelent majd Argentínában.
Javier Milei, aki kedvenc kutyáját Milton Friedmanről, a chicagói iskola Nobel-díjas közgazdászáról nevezte el, a liberális közgazdász elveit vallja: az állam rossz gazda, ezért mindent, amit lehet privatizálni kell. 1973-ban Chilében a Pinochet-puccs után Friedman tanítványai, a "chicagói fiúk" vezették be a globalizációra nyitott piacgazdaságot.
Az argentin szakszervezetek nyilatkozatban tiltakoztak a tüntetés során Buenos Airesben: “Az elnöki rendelet durván korlátozni kívánja a szakszervezetek jogait. Büntetni akarja a munkavállalókat, és kizárólag a vállalkozók érdekeit szolgálja.”
A tüntetés békésen zajlott, de egy kis aktivista csoport összecsapott a rendőrséggel, és közülük a rendőrök többet megvertek, és őrizetbe vettek. Milei elnök már a tüntetés előtt közölte, hogy az a tüntető, aki fellép ellene, az számíthat arra, hogy megvonják a szociális segélyét.
Az államfő, aki szívesen nevezi magát argentin Trumpnak, interjút adott az egyik televíziónak a tüntetés előtt, és Argentína súlyos gazdasági helyzetével indokolta a megszorító csomagot: ”aki a rendelet ellen tüntet, az nincsen tisztában azzal, hogy mennyire súlyos Argentína gazdasági helyzete” – jelentette ki.
A Washington Post tudósítója szerint az év végére az infláció elérheti akár a 200%-ot is. Az amerikai lap ehhez hozzáteszi, hogy Milei elnök megszorító csomagját támogatják a nagyvállalatok. Szövetségük üdvözölte, hogy Milei elnök “liberális programja célul tűzi ki az állam szerepének csökkentését az ország gazdasági életében, és ezzel történelmi alkalmat teremt a változásra”.
“Ha a Kongresszus nem támogat, akkor népszavazást írok ki“ – ezzel fenyegetőzik Javier Milei elnök. Mindez érdekes annak fényében, hogy a 300 intézkedésből álló csomag népszerűtlen lépéseket vetít előre, a privatizáció mellett többek között a tömegközlekedés állami támogatásának megszüntetését.
A Kongresszus elvben megvétózhatja a szigorító csomagot, de a jogi szabályozás az elnöknek kedvez. A Kongresszus mindkét házának ugyanis egységesen kell elvetnie a megszorító csomagot. Ha bármelyik ház megszavazza, akkor az elnöki csomag törvényessé válik. A szakszervezetek vezetői most a Kongresszus mindkét házának képviselőit, illetve szenátorait győzködik arról, hogy ne szavazzák meg.
A szakszervezetek általános sztrájkban is gondolkodnak, de ezt még nem jelentették be– írta az El Pais tudósítója Buenos Airesből. A spanyol lapnak nyilatkozott a Munkáspárt egyik képviselője is. Guillermo Kane szerint a tüntetés csak szimbolikus volt. “Tömeges nagy tiltakozó rendezvényre van szükség, a nagy kereszteződések lezárására. A baj az, hogy a szakszervezeteknek nincsen megfelelő harci programjuk az elnöki megszorító csomag ellen.”
A múlt héten a belügyminiszter bejelentette, hogy be akarnak tiltani minden olyan tüntetést, amely lezárja a kereszteződéseket. Eddig ez a nagy tüntetések megszokott része volt Buenos Airesben és Argentína más városaiban.