Amit az orosz "kémbankról" röviden tudni kell
A Magyarországon működő Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) három vezetője és maga az intézmény is felkerült az Egyesült Államok hivatalos szankciós listájára. Az Egyesült Államok Külföldi Vagyonellenőrzési Kincstári Hivatala (Office of Foreign Assets Control, OFAC) által kiadott lista szerint rajta van:
Az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman délután 5 órakor tartott sajtótájékoztatót a nagykövetségen, amelyen bejelelentette, ami a listáról addigra leolvasható volt. A sajtótájékoztatón elhangzottakat itt olvashatják el.
Mit tudunk a "kémbankról?"
A bank 2019-ben helyezte át a székhelyét Moszkvából Budapestre, és akkor Koszov arról beszélt, "a költözéssel az IIB lesz az első nemzetközi befektetési bank Kelet-Közép-Európában."
A bank diplomáciai mentességet kapott Magyarországon, de ez Koszov szerint teljesen bevett gyakorlat, minden nemzetközi szervezet rendelkezik vele a fogadó országban. Az Országgyűlés 2019 márciusában szavazta meg azt a törvényt, amelynek értelmében az intézmény teljes mentességet kap a magyar hatóságok ellenőrzései alól, valamint adó- és járulékmentességet, a vendégeik pedig szabadon jöhetnek az országba.
A kezdetektől felmerült, hogy ez az orosz kormány vagy titkosszolgálat trójai falova lesz. A Politico pár nappal ezelőtti cikkében arról írt, az európai kémelhárítás leggyengébb láncszeme Magyarország, amely még mindig előnyhöz juttatja azt az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Bankot, amely nyugati biztonsági tisztviselők szerint logisztikai hátteret nyújt az orosz hírszerzésnek.
Sokan titkosszolgálati műveletet sejtenek annak a hátterében, hogy nemrég ismeretlen hekkerek feltörték ennek a banknak a szervereit, az így kiszivárgott banki dokumentumok és levelezések pedig a magyar kormányzatot is kínos helyzetbe hozták. Ezekből a dokumentumokból derült ki ugyanis, hogy az Oroszország elleni szankciók csődközeli helyzetbe hozták a bankot.
Ahogy arról beszámoltunk, a budapesti székhelyű bank pénzeszközei hosszú ideje zárolva vannak a világ egyik legnagyobb pénzügyi értékpapír-tranzakciós cége, az Euroclear rendszerében.
Egy kiszivárgott dokumentum szerint a bank próbálta feloldatni a zárolást, de a belga pénzügyminisztérium hajthatatlannak tűnik, pedig még Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter is lobbizott a bank érdekében. A kormány 2022 nyarán jelölte ki Nagy Mártont arra, hogy képviselje Magyarországot a Nemzetközi Beruházási Bank kormányzótanácsában.
A háború kitörése után Magyarország maradt az egyetlen európai ország, amelyik nem lép ki az egyre nehezebb helyzetbe került bankból (a csehek és szlovákok már kiléptek, a románok és bolgárok pedig meghatározták a távozás céldátumát), mi több, a kormányzat azért próbál lobbizni, hogy megmentse azt. Az Orbán-kormány és tagjai eddig semmiféle értékelhető érvet nem mondtak arra, hogy Magyarország miért tart ki még mindig az IIB-tagsága mellett.
Mit tudni a szankcionáltakról?
Az IIB-n talált információk szerint Nyikolaj Koszov 2012. szeptember 17-től lett a Nemzetközi Beruházási Bank elnöke. A 68 éves Koszov egy híres KGB-s családból származik.
A bank magyar alelnöke, Laszlóczki Imre a "stratégiáért és politikáért felelős." A Moszkvai Állami Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében szerzett diplomát, majd a Külgazdasági és Külügyminisztériumban dolgozott különböző vezető beosztásokban, de Azerbajdzsánban, Kazahsztánban, Kirgizisztánban és Tádzsikisztánban volt rendkívüli és meghatalmazott nagykövet. Diplomáciai képviseletet látott el Olaszországban, Kuvaitban, Líbiában, Marokkóban, Portugáliában és Oroszországban is.
Georgij Potapov elnökhelyettes a Bank hitelezési és befektetési portfóliájának tevékenységéért felel. 2013 óta dolgozik a bankban, előtte a Roszatomban illetve az orosz külügyminisztériumban is dolgozott.
Orbán Viktor a Karmelitában fogadta őket
Orbán Viktor miniszterelnök 2019. január 28-án fogadta Nyikolaj Koszovot, majd júliusban bemutatták a bank stratégiáját és terveit.
Koszov a trójai falovas vádakra azt mondta,
politikai befolyás a bankban nincs, és nem is lesz.
Azt is állította, hogy a bankban nincsenek kémek.
Szülei személyes titkosszolgálati érintettségével kapcsolatban a következőt mondta: "nagyon büszke vagyok a szüleimre. Más korban éltek, annak a kornak a körülményeinek és követelményeinek megfelelően."