-2° Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Amikor Zelenszkij megüzente: itt az ideje, hogy az orosz hadsereg elmeneküljön – ez történt a háború 188. napján

„A megszállóknak tudniuk kell: a határig szorítjuk vissza őket. A mi határunkig, amelynek a vonala mit sem változott” - ezt közölte még hétfőn este Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, miután az ukrán csapatok ellentámadást indítottak Herszon régióban. Zelenszkij megüzente, hogy „ha életben akarnak maradni, itt az ideje, hogy az orosz hadsereg elmeneküljön”. Azokkal, akik megadják magukat, a genfi egyezményeknek megfelelően fognak bánni – mondta, hozzátéve: „Ha nem hallgatnak rám, akkor a katonáinkkal fognak összeakadni, akik nem állnak le addig, amíg fel nem szabadítják mindazt, ami Ukrajnához tartozik”.

Az ukrán csapatok visszavettek négy falut Herszon város közelében, miután három helyen áttörték a frontvonalat. A hadművelet az orosz állások és a hátország heves lövetésével kezdődött, ami ukrán katonai források szerint menekülésre kényszerítette az orosz csapatokat.

Az oroszok természetesen mást állítanak

Az orosz védelmi minisztérium elismerte ugyan, hogy újabb ukrán offenzíva indult Mikolajiv és Herszon térségében, de állításuk szerint az kudarcot vallott, és az ukránok jelentős veszteségeket szenvedtek el. Az iráni drónok birtokába jutott Oroszország azt is állítja, hogy az ukrán támadások visszaverésére több védvonalat is kialakítottak a térségben, és Herszon valójában nincs veszélyben.

Ugyanakkor orosz portálok közlése szerint Ukrajna déli részén, Herszonban részleges áramkimaradás történt. Arról is beszámoltak, hogy részlegesen leállt a vízellátás, valamint közlekedési lámpák és épületek világítása is kialudt.

Felkészül az Atomenergia Ügynökség...

Az oroszok mindeközben ismét azzal vádolják az ukránokat, hogy lőtték a zaporizzsjai erőművet, ahova a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség inspektorai hamarosan megérkeznek, hogy kivizsgálják: a háború közepette biztonságosan működik-e a létesítmény, és hogy milyen kondíciók között tud dolgozni a személyzet. A NAÜ munkatársai már Kijevben vannak, az oroszok pedig - Dmitrij Peszkov kormányzati szóvivő szerint - "nagyon régóta várják már" a látogatást.

Mint ismert, Európa legnagyobb atomerőművét az oroszok elfoglalták, és az ukránok szerint a létesítmény személyzetét gyakorlatilag túszokként tartják fogva. Az erőmű közvetlen közelében lövedékek robbantak kedden is, a lövedékekért általában a két fél egymást hibáztatja.

Az Európai Bizottság kedden közölte azt is, hogy az Európai Unió ötmillió kálium-jodid tablettát adományozott Ukrajnának az esetleges radioaktív sugárterhelés megelőzésére. A brüsszeli testület közleménye szerint augusztus 26-án érkezett kálium-jodid tabletták iránti kérelem az ukrán kormánytól.

Találkoztak a védelmi miniszterek

És miközben a svájci Logitech megkezdte oroszországi tevékenységének a teljes felszámolását, miután a cég április 2-án bejelentette, hogy felfüggeszti berendezései szállítását Oroszországba, az EU-tagországok védelmi miniszterei Ukrajnáról tárgyaltak informális, prágai találkozójukon.

A miniszterek megvitatták, milyen hatással van az ukrajnai háború az EU tagországainak biztonságára, illetve hogyan tudnának segíteni a megtámadott országnak, elsősorban fegyverek szállításával és katonai kiképzéssel. Napirenden volt egy kiképző misszió létrehozásának feltételei is az ukrán katonák számára; Jaroslav Nad szlovák védelmi miniszter pedig kijelentette, hogy felajánlja kollégáinak, hogy a kiképző központot Szlovákia területén hozzák létre.

A háborúról szóló percről percre tudósításunkat itt tudja végigolvasni.