Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Amikor a kevesebb sokkal több: kőkemény Porschékat hajtottunk meg a Hungaroringen

A Porsche mogyoródi aszfaltcsíkra invitáló elektronikus levelében egyetlen szó sem esett arról, hogy pontosan milyen típusokat lehet majd kipróbálni. A konkrét modellekről az azt követő rákérdezést követően sem kaptunk információkat, így azzal a szolíd félelemmel érkeztünk meg a Hungaroringre, hogy esetleg csak magas üléspozíciójú SUV-okat és ólomnehéz hibrid-, illetve villanyautókat tudunk majd kipróbálni.

A félelmünk szerencsére csak részben igazolódott be, hiszen bár a boxutcában ott sorakozott többek közt az általunk korábban már alaposan meghajtott Cayenne Turbo GT divatterepjáró, a zöld rendszámos Panamera Turbo S E-Hybrid és a hangtalan száguldás szerelmeseinek készült Taycan GTS villanyautó, azért olyan igazi petrolhead csemegéket is ki lehetett próbálni, mint a 911 Turbo S Cabriolet, a 911 GT3 vagy a 718 GT4 RS.

Elsőnek a 911-es sorozat aktuális csúcsmodelljét, a Turbo S-t fogtuk vallatóra, pontosabban annak nyitható tetejű kivitelét. A versenypályás teszt nem pont a kabriózásról szólt, így nyitott tetővel nem volt alkalmunk hasítani a mogyoródi levegőt, mindenesetre elhisszük a gyáriaknak, hogy a nyitást/csukást alig 12 másodperc alatt le lehet tudni, illetve, hogy ehhez nem kell megállni, hanem elegendő 50 km/h alá csökkenteni a tempót.

Az extra merevítések és a tetőmozgató mechanika mindössze 70 kilogrammal növeli meg a Turbo S tömegét, az viszont már rögtön az első kanyarokban lejön, hogy a 911-es széria csúcsmodellje igen nehéz. Jelen esetben közel 1,8 tonnáról beszélünk, ami már nagyon más kávézó, mint az ős 911-es által képviselt 1,1 tonna.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a Turbo S ne lenne elképesztően gyors, sőt! A sportos hangvételű, bár szerintünk talán kicsit túl visszafogott orgánumú 3,7 literes boxermotor a két turbónak köszönhetően 650 lóerős teljesítményt és kereken 800 Nm-es nyomatékot szabadít rá az aszfaltra. És mivel ezúttal mind a négy kerék hajtott, a 0-100-as sprintet alig 2,8 másodperc alatt le lehet tudni a kabrióval, a kupé pedig ennek még alávág 0,1 másodperccel.

Csak sejtésünk van arról, hogy milyen lehet 300 km/h felett kabriózni, mindenesetre a 911 Turbo S Cabriolet akár 330-cal is képes száguldani. Az ilyesfajta élvezeteknek persze alaposan megkérik az árát, a típus extrák nélküli alapára 98,7 millió forint. Nos igen, ebből az összegből akár két darab 911 Carrera is kijönne, egy apának, egy anyának.

Szép és jó a 911 Turbo S, de a hamisítatlan vezetési élményt keresők számára már-már feleslegesen erős lehet, ráadásul a négykerék-hajtás sem feltétlenül az igazi örömautózás velejárója. Tisztában van ezzel a Porsche is, így a számháború helyett inkább a pályanapokra fókuszáló vásárlók számára időről időre elkészíti az aktuális 911-es sorozat GT3 változatát.

A turbó szokás szerint ment a levesbe, cserébe viszont akár 9 ezerig is elforgatható a 4 literes farmotor főtengelye, ami semmi máshoz nem hasonlítható orgánummal vértezi fel a 911 GT3-at, és akkor a teljesen lineárisan felépülő teljesítményről még nem is beszéltünk.

510 lóerő és 470 Nm ma már nem hangzik túl vérmesen, ehhez azonban mindössze 1,5 tonnás tömeg társul, no és persze hátsókerék-hajtás, illetve kívánságra hatfokozatú kézi váltó. Utóbbival 3,9 másodpercig tart egy 0-100-as gyorsulás, ellenben ha a többi 911-esétől eltérően nem nyolc, hanem hétfokozatú PDK automata váltóval rendeljük meg a típust, akkor akár 3,4 másodperc is elegendő lehet a művelethez.

A korábbiaknál szélesebb gumikat és nagyobb teljesítményű fékrendszert kapott 911 GT3 kiváló vezetési élménnyel szolgál, a futóműről csak szuperlatívuszokban tudunk beszélni. A Hungaroringen ezúttal nem volt időmérés, mindenesetre beszédes tény, hogy az aktuális GT3 13 másodpercet ver az elődjére a Nordschleifén.

Mindezért cserébe alaphangon 76,5 millió forintot kell a kasszában hagynunk, és ugyanennyibe kerül a GT3 Touring is, ami tulajdonképpen nem más, mint a nagy külső drámát nélkülöző, szerény megjelenésű álruhás GT3.

A nemrégiben leleplezett még keményebb kivitel, a 98,2 millió forintos GT3 RS sajnos még nem képviseltette magát a mogyoródi rendezvényen, így egyelőre csak hozzávetőleges fogalmaink lehetnek arról, hogy mire képes a gyakorlatban ez az elképesztő aktív aerodinamikai csomagot és 525 lóerős szívómotort kapott pályanapos csúcsmodell.

Sokak szerint az igazi Porsche nem más, mint a 911-es, azonban aki már kipróbálta a 718-as kistestvért, az ennél egy kicsit árnyaltabban fogalmaz. A kupé és roadster változatban készülő 718-as ugyanis kisebb, könnyebb és nem mellesleg nem hátul, hanem középen rejtegeti a motorját.

A 2-2,5 literes 4 hengeres turbós 718-asokat sem szabad lenézni, azonban az igazi élvezetek valahol a GTS 4.0 kivitelnél kezdődnek, ebben ugyanis már a remek 4 literes 6 hengeres szívó erőforrás teljesít szolgálatot, kerek 400 lóerővel és 430 Nm nyomatékkal. E felett aztán ott van még a 420 lóerős GT4 és a csúcsmodell, a mogyoródi aszfaltcsíkon általunk is kipróbált GT4 RS.

61,6 millió forintért joggal vár el az ember fia vagy éppen lánya valami komoly produkciót, hiszen ekkora összegből már majdnem kijön egy remek 911 GTS is. De nyugalom, senkinek sem csalatkoznia a kisebbik RS modellben!

A 718 GT4 RS lényegében egy rendszámozható versenyautó, ami a méretes hátsó légterelő, a nem szerény átmérőjű kipufogóvégek, illetve a bukócső láttán a laikus szemlélődők számára is gyorsan egyértelművé válik. És akkor még be sem indítottuk a kiváló boxermotort, mely ezúttal kereken 500 lóerőt, illetve 450 Nm-t szabadít rá a hátsó kerekekre.

Már alapjáraton is libabőröztető a 6 hengeres motor hangja, és ha odalépünk neki, akkor soha nem hallott petrolhead heavy metal muzsikában lehet részünk. Nincs akadálya a 9 ezerig történő elforgatásnak, és mivel a motor nem valahol a kocsi hátuljában, hanem közvetlenül a hallószerveink mögött ordít, az élmény nem is lehetne ennél testközelibb.

Kevesen gondolnák, viszont mi ki merjük jelenteni, hogy a 718 GT4 RS érzetre sokkal keményebb, sokkal versenyautósabb még a puhaság vádjával nehezen illethető és stopper szerint azért kicsit még mindig gyorsabb 911 GT3-nál is. Egyesek talán siránkoznak, hogy nincs manuális váltó, de elég egyetlen gyors kört megtenni a hétfokozatú automata váltós géppel, hogy villámgyorsan kiderüljön: ez a Porsche valaha készített legjobb PDK váltója.

Váltási idő, mint olyan lényegében nem létezik, elég egy húzás a kormány mögötti váltófüleken, és a legkisebb késlekedés nélkül máris berobban a következő sebességi fokozat.

A 3,4 másodperces 0-100-as szintidő és a 315 km/h-s csúcstempó tulajdonképpen lényegtelen, sokkal érdekesebb, ahogy az alig 1,4 tonnás GT4 RS kanyarodik: a szupersportos gumik elképesztően tapadnak, a futómű atomstabil, a szuperpontos és rengeteg visszajelzéssel szolgáló kormánnyal pedig sebészi precizitással gyógyíthatjuk rá magunkat az ideális ívekre.

Közútra vélhetően már túl kemény a 718-as sorozat abszolút csúcsmodellje, oda bőven elegendő lehet a 420 lovas sima GT4, melyért ráadásul 17,5 millió forinttal kevesebbet kérnek el. Pályanapokon viszont úgy lubickol a GT4 RS, mint hal a vízben, pláne, ha megrendeljük hozzá a 410 milliméteres kerámiaféket, a magnézium felniket és a teljes pályás karbon letámadást indító Weissach csomagot.

Mit számít ezekért az a potom 16,5 millió forintos felár? Azt már csak halkan jegyezzük meg, hogy 26,1 millió forint ellenében akár egy 300 lóerős vadonatúj 718-as alapmodell is a miénk lehet.