Budapest
2024 november 18., hétfő
image

Alacsonyabbak az ipar árai, mint egy hónapja, de így is 29 százalékkal magasabbak, mint tavaly

Átlagosan 29 százalékkal voltak magasabbak az ipari termelői árak idén februárban, mint egy évvel korábban – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Bármikor máskor ez az extrém drágulás elképesztően rossz hír volna, most viszont már ez is reménysugárnak számít: tavaly április óta most először fordul elő, hogy egy hónapban 30 százalék alatti az ipari drágulás. Januárról februárra pedig 2,2 százalékkal még csökkentek is a termelői árak.

Ez azt az árat mutatja, amelyen a termelők eladják az áruikat a nagykereskedőnek, nem azt, amelyen az emberek megvásárolják. De az, hogy már lassulni kezdett a drágulás üteme, előrevetíti, hogy hamarosan a fogyasztók sem ennyire durván elszálló árakkal találkozhatnak.

Rosszabb hír, hogy a belföldi értékesítésre szánt termékek árai felfelé húzták az átlagot, azok 56,4 százalékkal lettek magasabbak, mint egy évvel korábban. Ezen belül az energiaipar árai szálltak el a legcsúnyábban, 127 százalékkal magasabbak, mint tavaly februárban voltak. A feldolgozóiparban 27,6 százalékos volt az áremelkedés.

A külföldi eladásra szánt áruk ehhez képest csak 15,8 százalékkal készülnek drágábban, mint tavaly ilyenkor. Ott az energiaiparban csak 6,4 százalékos drágulást mértek.

Az év első két hónapjában összességében 31,3, a magyarországi eladásra szánt termékeknél 58,6 százalékkal voltak magasabbak a termelői árak, mint 2022 január-februárjában.