Budapest
2024 november 02., szombat
image

Akkor látták utoljára ennyire sötéten a magyarok a gazdaság jövőjét, amikor ideért a koronavírus

Negyedik hónapja folyamatosan romlanak az üzleti és a fogyasztói várakozások is. A GKI Gazdaságkutató konjunktúraindexében a fogyasztói várakozások április óta 30 ponttal zuhantak, az üzletiek pedig 13-mal.

A fogyasztói bizalmi index így már -49,2 pontos, aminél rosszabb utoljára 2020 áprilisában volt, amikor mindenki nagyon megijedt a koronavírustól és a járvány hatására bevezetett korlátozások gazdasági hatásától.

Az üzleti bizalmi index -2,1 pontosra csökkent. Ez a mutató utoljára 2021 áprilisában volt negatív, a mostaninál alacsonyabb pedig legutóbb 2021 márciusában. (A módszertan szerint az elképzelhető legjobb érték +100, a legrosszabb -100.)

A fogyasztók véleményében most augusztusban először tükröződhetett a rezsiemelés bejelentésének hatása

– emelte ki a GKI. A lakosság a saját pénzügyi helyzetének alakulását az egy hónappal ezelőttinél jelentősen rosszabbnak érzékelte, a megtakarítási képességét pedig folyamatosan romlónak, igaz, van honnan romlania ennek, mert februárban, a kormányzati osztogatás csúcsán mindenkori rekordjára nőtt ez a mutató.

A lakosság kétharmada véli úgy, ráfázik a rezsiemelésre

A kormány azt ígérte, mindössze a családok egynegyedét érintheti a rezsicsökkentés csökkentése. A felmérések ennek szöges ellentétjét mutatják.

Az üzleti bizalmi index augusztusi csökkenésében minden ágazatnak szerepe volt, legkevésbé az iparnak, de ott a júliusi esés volt markáns. Csaknem minden ágazatban több a pesszimista, mint az optimista cég, az iparban e két arány csaknem megegyezik. Az építőipari bizalmi index érezhetően romlott, háromhavi mélypontjára süllyedt.

A kereskedelmi bizalmi index egy hónapja még emelkedett, most viszont annál is mértékben csökkent. A szolgáltatói bizalmi index a júliusi javulás után augusztusban ugyancsak zuhant.

Egy hónapnyi szünet után folytatódott az üzleti szféra foglalkoztatási hajlandóságának április óta tartó romlása, gyakorlatilag már csak az iparban és a szolgáltató szektorban több a létszám bővítését, mint a csökkentését tervező cég. Folytatódott a lakosság munkanélküliségtől való félelmének ugyancsak április óta tartó erősödése is.

Ami pedig az árakat illeti: főleg az ipari cégek áremelési törekvése kapott új lendületet augusztusban, csak a kiskereskedelemben volt tapasztalható minimális enyhülés. E szektorban azonban a cégek több mint 70 százaléka így is emelni tervezi árait, s ezt az arányt augusztusban az építőipar is megközelítette. A fogyasztók inflációs várakozása a júliusi megtorpanás után szintén tovább erősödött.

A magyar gazdaság jövőbeli helyzetét az elmúlt hónapokban a vállalatok és az emberek is egyre drámaibbnak látták. E tekintetben a mostaninál csak a Covid-válság első és a gazdasági világválság néhány hónapjában volt pesszimistább a hangulat.