-2° Budapest
2024 november 08., péntek
image

Akár háromszor akkora üvegházhatást is produkálhat az olaj- és földgázkitermelés, mint amennyit eddig bevallottak

A környezetszennyezést okozó 50 fő forrás fele földgáz és kőolajkitermelésből jön - írja friss jelentésében a Climate Trace, mely igyekszik mérni a valóságos szén-dioxid kibocsátást és üvegház hatást.

A jelentésből egyértelműen kiderül, hogy a kitermelő cégek tudatosan alábecsülik az üvegházhatást, vagyis a valóság háromszor rosszabb mint ahogy az a hivatalos statisztikákban szerepel.

Arról van szó, hogy a kitermelés során metán gáz keletkezhet, és ez sokkal inkább pusztítja a környezetet, mint a szén-dioxid. Az üvegház hatása a metángáznak a nyolcvanszorosa a szén-dioxidnak.

Al Gore, az USA egykori alelnöke beszélt erről a Guardian tudósítójának Sarm el Sejkben, ahol az ENSZ környezetvédelmi világkonferenciáját tartják. Al Gore,a Climate Trace alapító atyja hangsúlyozza, hogy “csak az ellen küzdhetünk, amit mérni tudunk. Mi pontosan ezt tesszük. A Climate Trace az egész Földet figyeli. A baj az, hogy maguk a termelők jelentenek az üvegház hatásról is. Mi van akkor, ha egy cég el akar adni olyan terméket, melynek előállítása nagyon is környezetszennyező? Megpróbálhatja ezt eltitkolni, de a mi méréseink leleplezik. Ily módon segítünk elkerülni a csalást.”

Hogy működik ez a csalás a gyakorlatban? Al Gore Szaúd-Arábia példáját említi: “Nagy volt a szakadék a mi méréseink eredménye és a szaúdi számok között. Miért? Mert nem küldtek adatokat a kőolajfinomítókról. Amikor a finomítók környezetszennyezési adatait hozzáadtuk Szaúd-Arábia hivatalos adataihoz, akkor pontosan megkaptuk azt a számot, amit mi mértünk! Egyszerűen csak hiba volt vagy valami más? Nem az én dolgom, hogy ezt eldöntsem.”

Az USA egykori alelnöke szerint ez teljesen tudatos az olaj és földgáztermelő cégek és országok esetében. “Az ExxonMobil-nak megvoltak a mérési eredményei a környezeti károkról, de ezeket eltitkolták és körbehazudták az egész világot. Szerintem ez már háborús bűncselekmény!”

A Climate Trace műholdak és távoli szenzorok segítségével méri az üvegházhatást minden olyan országban, amely aláírta a párizsi klímaegyezményt.