Budapest
2024 november 20., szerda
image

Akár 12 millió forint személyi kölcsönt is ad fedezet nélkül az egyik nagybank

Amikor személyi kölcsönről beszélünk, akkor jellemzően kisebb, 1-5 millió forintos hitelösszeg jut eszébe a legtöbbeknek, amiből autóvásárlást, lakásfelújítást, vagy éppen egy komolyabb egészégügyi beavatkozás költségeit lehet megfinanszírozni.

A Bankmonitor.hu szakértőinek tapasztalatai szerint azonban mind többen érdeklődnek a nagyobb hitelösszegek iránt, aminek a legfőbb oka az, hogy jelenleg bőven infláció alatti hitelkamatokat kínálnak a bankok, így érdemes lehet akár hitelfinanszírozással is előrébb hozni egy-egy nagyobb értékű vásárlást. A nagyobb hitelösszegeket keresik azok is, akik a hitelkamatokat akár 4 százalékponttal is meghaladó állampapírhozamokból szeretnének profitálni.

Ráadásul a személyi hitelek fedezet nélkül igényelhetők, és mivel itt nem merülnek fel az ingatlanfedezet bevonása miatti extra költségek (például értékbecslés, a szerződés közjegyzői okiratba foglalása vagy a földhivatali ügyintézés díjai), maga az igénylés akár több százezer forinttal is olcsóbb lehet.

A másik fontos előny, hogy mivel a személyi kölcsön alapvetően egy szabad felhasználású konstrukció, a folyósított összeg bármire fordítható és nem lesz szükség önerőre sem. Egy lakáscélú jelzáloghitel esetében a bank legfeljebb a lakóingatlan becsült forgalmi értékének 80 százalékáig hitelez, így 20 százalékot a legjobb esetben is saját erőből kell tudni előteremteni. A személyi kölcsönnél ilyen nincs, ezért például egy 5 millió forintos autó vételárát akár teljes egészében meg lehet finanszírozni belőle, sőt, akár az átírás vagy éppen a kezdeti szervizköltségeket is ki lehet belőle fizetni.

Mennyi hitelt vehetünk fel?

Azt, hogy maximálisan mekkora összegű személyi hitelt kaphatunk egy banktól, több tényező is befolyásolja:

Az igazolt nettó jövedelem összege: 500 ezer forint alatti jövedelemnél ennek legfeljebb 50 százaléka fordítható hiteltörlesztésre, míg félmillió forinttól 60 százaléknál ránt be az adósságfék. Az 50, illetve 60 százalékos plafont jogszabály írja elő, ám a bankok dönthetnek úgy, hogy ennél óvatosabban hiteleznek.

Az adott banknál elérhető maximális hitelösszeg: az egyes bankok maguk döntenek az igényelhető hitelösszeg maximumáról.

Az adott banknál elérhető maximális futamidő: azonos hitelösszeg és kamat mellett annál kisebb lesz a hitel havi törlesztője, minél hosszabb a futamidő. Ezért, ha az igazolt jövedelem összege nem bírja el az adott futamidőre kalkulált havi törlesztőt, akkor esetleg a futamidő kitolása segíthet. (Emiatt viszont nőni fog a teljes visszafizetendő összeg, mert tovább használjuk a bank pénzét, így tovább fizetünk utána kamatot is.) Igen ám, de a bankoknál nem azonos a maximális futamidő hossza: vannak, ahol csak 7, míg máshol akár 8 évig is hajlandóak elmenni.

Melyik a legjobb személyi hitel ajánlat?

Ahogy látható, az egyes bankok esetében nem azonos a felvehető kölcsön összegének, illetve a vállalható futamidőnek a maximuma, ezért ezek függvényében más-más pénzintézet lehet a befutó.

12 millió forintos hitelösszeg igénylése esetén például kizárólag az UniCredit Stabil Kamat Személyi Kölcsön jöhet szóba, aminél 600 ezer forint nettó jövedelemmel, 8 éves futamidő választásával 12,04 százalékos jelenleg az elérhető kamat, ami 196 403 forintos havi törlesztőt jelent.

10 millió forintra (azonos jövedelemmel és futamidővel) ugyancsak az UniCredit Stabil Kamat Személyi Kölcsön lesz a befutó a maga 12,04 százalékos kamatával, amihez 163 669 forint havi törlesztő tartozik. Azonban nem sokkal van lemaradva tőle a CIB Bank CIB Előrelépő Személyi Kölcsöne (12,89%), valamint az Erste Bank Erste Most Extra Személyi Kölcsön (13,69%), amelyek 5-8 ezer forinttal kerülnek többe havi szinten.

5 millió forintos hitelösszeg és 5 éves futamidő esetén ugyanakkor már nagyobb a verseny, ebben az esetben máris 9 bank ajánlata versenyez egymással a Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorában. Ilyen paraméterekkel a Takarékbank Takarék Fix Személyi Kölcsön és az MKB Bank Extra Plus Személyi Kölcsön igényelhető a legalacsonyabb, egyaránt 11,99%-os fix kamattal, a harmadik pedig az UniCredit Stabil Kamat Személyi Kölcsön a maga 13,35%-os kamatával.

A fenti példák jól mutatják, hogy hitelösszegtől és futamidőtől függően más-más bank lehet a legjobb, de ezeken kívül az igazolt nettó jövedelem nagysága, valamint a vállalt feltételek (például online igénylés, jövedelem érkeztetés vállalása, hitelfedezeti biztosítás kötése, Bankmonitoron keresztüli igénylés miatti kedvezmény) is erősen befolyásolják, hogy melyik pénzintézet lesz az optimális választás.