Akadémiai Dolgozók Fóruma: Politikai nyomásgyakorlás alatt vannak a meteorológusok
Egy szakmailag megalapozott döntés miatt nem érhet senkit retorzió, ez az adott esetben azt is jelenti, hogy ha lettek volna hiányosságok, azt csak egy részletes vizsgálat tudta volna megállapítani. Nem valószínű, hogy ezt két nap alatt lefolytatták”
– mondta az RTL Híradójának Lőrincz Viktor Olivér, az Akadémiai Dolgozók Fórumának alelnöke az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) vezetőinek elbocsátásáról.
Lőrincz Viktor Olivér szerint valójában az OMSZ egyáltalán nem adott ki téves előrejelzést augusztus 20-án.
Itt nem egy téves előrejelzésről van szó, hanem egy százalékos előrejelzésről, amit, ha a politikai döntéshozók nem tudnak kezelni, akkor az elsősorban a politikusok, illetve a döntéshozó szervek hibája”
– fogalmazott.
Az akadémikusok szerint nagyon súlyos beavatkozás történt az akadémiai és a tudományos életbe, hiszen a tudósok saját eszközeikkel, műszereikkel dolgoztak és jutottak valamilyen eredményre, ami a tudományon alapult.
„Így nem lehet dolgozni, hogy folyamatosan politikai nyomás helyeződik a meteorológusokra, így nem lehet tudományos kutatást végezni, ami megalapozna egy helyes szakvéleményt. Felesleges fenntartani egy tudományos intézményt, ha előre megmondjuk, milyen eredményeket várunk tőlük” – mondta Lőrincz Viktor Olivér.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) vezetőit, Radics Kornéliát és Horváth Gyulát Palkovics László technológiai és ipari miniszter augusztus 22-ével menesztette, indoklás nélkül. A napokban tartott Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszer azt állította, hogy az elbocsátás nem kizárólag az augusztus 20-i eseményekre vezethető vissza, de az volt az utolsó csepp a pohárban. Palkovics László egy interjúban pedig azt mondta: a kormány nem kíván beleszólni az OMSZ működésébe, az operatív törzs ülésén pedig ott sem volt.