Adventi vásározzon Bécsben, mint a profik!
Idén sokan talán kétszer is meggondolják, hogy kimenjenek-e a budapesti karácsonyi vásárok valamelyikére, legalábbis fogyasztási célból. Sokan úgy vélik, a bódék túlárazott termékei inkább a külföldi turistákat célozzák meg. De mit kínál a külföld a magyar turistának? Ennek kiderítésére egy klasszikus úticélt választottunk, átléptük az országhatárt, és megnéztük, mi vár ránk Bécsben, ha egy pár órára mégis megidéznénk a karácsony osztrák szellemét.
Az osztrák főváros azoknak kínál kedvező lehetőségeket, akik kimozdulnának egy kicsit, de nem akarnak messzire menni. Az utazás egészen jól megoldható: vonattal körülbelül 10 ezer, Flixbusszal csak 6 ezer forintba kerül. A kiruccanást viszont okosan kell megtervezni, ugyanis a vásárok 21:00–22:00 óra között már bezárnak, ám délelőtt csak 10:00–11:00 óra között nyitnak ki. Ez idő alatt azonban számos helyen megfordulhatunk; Bécs történelmi belvárosát körbejárva, akár 5–6 vásárba is kényelmesen benézhetünk. Rathausplatz, Hofburg, Maria-Theresien-Platz, Karlsplatz, Prater – mi ezeknek a vásároknak a meglátogatásával kezdtünk hangolódni az ünnepekre.
Jó, de nincs nálam sok pénz!
Akik ehhez hasonló alapállásból közelítenének a bécsi vásárokhoz, azok csupán annyit tehetnek, hogy megválogatják mit és mennyit esznek; a különböző vásárokon ugyanis az árak igencsak egyformák. Az eladók túlnyomórészt punccsal, forralt borral- és sörrel, bécsi kolbászos hot-doggal, mindenféle krumplival, sült gesztenyével, valamint kandírozott gyümölcsökkel várják a látogatókat.
A punccsal azonban leleményesnek kell lenni, ugyanis bár a bódén 5 eurós (kb. 2050 forint) ár olvasható, az ital igazából 9 euróért (kb. 3700 forint) kapható. Ennek oka a legtöbbször szív vagy bakancs alakú, téli mintákkal tarkított bögre, melyet úgy adnak el nekünk az árusok, hogy észre sem vesszük. Persze, aki szeretné, mintegy repohárként visszaválthatja, de emlékként zsebre is tehetjük, hogy aztán a jóval olcsóbban elkészíthető, és valószínűleg finomabb házi forralt puncsunkat kortyolgassuk belőle.
A tradicionális ételekkel kísérletezőknek akkor ajánljuk a hot-dogot, ha tényleg nagyon ínyükre van a szaftos, bécsi kolbász. Az árusok nem teketóriáznak: egy hatalmas kiflibe nyomják a kétszer akkora kolbászt, majd rányomnak egy adag ketchupot és mustárt – és kész is az étel. 2500 forintért nem túl ínyenc, ellenben laktató – az érzékeny gyomrúaknak azonban nem ajánlott.
A kandírozott és a különböző csokikba mártott gyümölcsök is specialitásnak számítanak ezeken a vásárokon; körülbelül 2000 forintnyi euróért rágcsálhatjuk el ezeket az erős fogazatúaknak ajánlott édességeket. Ha kicsit laktatóbb ételt kívánunk, 2500–3700 forint értékben lángost, palacsintát és kürtőskalácsot is majszolhatunk. Ezeket a nagyobb vásárokon (Rathausplatz, Maria-Theresien-Platz) bankkártyával is ki tudjuk fizetni, ám a szerényebb számú standdal rendelkező helyeken csak készpénzzel. Fontos szempont lehet a mosdók ára, illetve állapota is. Megnyugtatunk mindenkit: a nagyobb vásárokon van mosdó, jó az állapotuk, és az áruk sem vészes – 200 forintnyi euróért lehet használni őket.
Vannak azonban kevésbé hagyományos vásárok is, mint például a Karlsplatzon található Art Advent, ahol a művészet és a kézműipar kedvelői találhatnak ínyükre való apróságokat. Tipikus osztrák ételekkel van tele azonban a Sisi Múzeum előtt lévő Hofburg vásár, ahol a linzert, Sacher tortát, krémest és Nuss stanglit a többi vásárhoz képest drágábban vehetjük meg. Ám az egyik bódé csokoládé-szökőkutat is üzemeltet; végül is valamit valamiért.
Nézzünk le családostul!
A vásárok talán legnagyobb rajongói a gyermekek, akik előszeretettel kívánnak meg minden bódénál valami édességet. A Rathausplatzon idén azonban hamar elterelhetjük a figyelmüket: rögtön a bejárattal szemben ugyanis egy, külön a vásár számára készített körhinta található. A játékszeren lévő állatok meglovaglása után a kicsiket punccsal és forró csokoládéval lehet levenni a lábukról. És ez még nem minden: a vásár szélén egy kifejezetten a gyerekek igényeire igazított házacska áll, ahol különböző kézműves programokkal foglalhatják le magukat addig, amíg szüleik a mellette lévő beltéri kávézóban próbálnak felmelegedni. Ha pedig iskolás korosztállyal térünk be a vásárba, az ott található jégkorcsolyapálya lehet tökéletes választás gyerekünk lefárasztására. A sport kedvelői a fák között elterülő kacskaringós utakon szelhetik a jeget.
A városközponttól pár metrómegállóra lévő Prater vidámpark a következő családbarát hely, egyrészt már önmagában is bevonzza a gyerekeket, másrészt a szülők az óriáskerekek és hullámvasutak között ismét egy kisebb vásárba csöppenhetnek. Ráadásul az extrém játékok mellett, a sült krumplit majszolva a Madam Tussauds viaszszobrait is megtekinthetjük – ami még különlegesebbé teheti az adventi időszakot.
Ugorjunk le egy forralt borra!
Azoknak, akik társaikkal hangolódás céljából, forró italokat fogyasztva terveznek eltölteni pár órát Bécsben, az Art Advent nevezetű vásárt ajánljuk. A fa pavilonok alatt kellemesen szürcsölhetjük forralt mangó-, narancs-, vagy gyömbéres puncsunkat, melyek mellé különböző sajtválogatást is szerezhetünk a bódékból. A hangzavar és a tömeg jóval kisebb, mint a nagyobb vásárokon, ám hangulatában letisztultabb, családiasabb a tér. Ha pedig egy laktatóbb élelmiszerre vágyunk, a helyi kemencében kisütött lapos kenyér (fladenbrot) megfelelő választás lehet.
De persze a nagyobb vásárokon is számos puncs, bor és sörkülönlegesség található – a beszélgetéseket azonban nagyobb eséllyel zavarja meg a gyerekzsivaj vagy a háttérben szóló zene.
Jó, de én csak nézelődni megyek!
Azoknak, akik nem szándékoznak pénzt költeni, csupán a hangulat és a látvány kedvéért indulnak útnak, egy háromstációs vásár-körutat ajánlunk. A minitúra a Hofburg előtt lévő kicsi vásárral kezdődik, ahol már a tradicionális ételek illataival is jól lakhatunk. Innen az egykori császári palota monumentális épületegyüttesén keresztül eljuthatunk a Mária Terézia Tér jóval nagyobb vásárához. A bódék a Szépművészeti és a Természettudományi múzeumok között helyezkednek el, a vásár pedig a középen található, az uralkodónő tiszteletére állított szobor köré építkezik – ami jó támpontot adhat akkor, ha a nézelődés közben elhagynánk társainkat.
A történelmi környezet 360 fokos bejárása után a Városháza felé folytatjuk utunkat, ahol a hatalmas feldíszített fákból álló park teheti fel a pontot látogatásunk i betűjére. Ugyan a bécsiek az energiatakarékosság jegyében visszavettek a korábbi csinnadrattából, a teret még így is rengeteg fényfüzér tarkítja. A szívekkel feldíszített fák lombjai után a földet is pásztázzuk körbe, hiszen ott is akad bőven látnivaló. Erre az utolsó állomásra azonban időben érkezzünk, ugyanis az energiaválság miatt a fények 22 órakor kialszanak.
Menjünk, de mindenre érzékeny vagyok…
Azok, akik attól tartanak, hogy diétájukat veszélyeztetnék a bécsi vásárok, ne aggódjanak: a karácsony így is, úgy is megborítja a fogyókúrát. Ám az osztrákok igazán figyelnek a természetességre: a vásárokon ugyanis minden BIO. Bio lángos, bio krumpli, bio sajt, bio sonka, bio palacsinta, bio kürtőskalács. Igazából nem nagyon találni olyan ételt, amit ne árulnának bio formában. Ráadásul idén először többször használatos tányérokban és poharakban szolgálják ki az arra járókat. A kifejezetten gasztronómiai standok vagy teljes körű biominősítéssel rendelkeznek, vagy a kínálatuk több mint 30 százaléka biogazdálkodásból származik. Az árusoknak igazolniuk is kell ezeknek a mezőgazdasági termékeknek származási helyét – így biztosak lehetünk abban, hogy az alapanyagok helyi termelőtől érkeznek.
Az érzékenyek gyomra pedig attól is megnyugodhat, hogy több stand is kínál vegetáriánus és vegán termékeket. A fogyókúrázók a szemük jól laktatása mellett a cukormentes ételekkel azért a hasukat is megtömhetik.