Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Adatokkal igyekezett bizonyítani Rétvári Bence, hogy az új ügyeleti rendszer bevált

Februárban Hajdú-Biharban, márciusban Győr-Moson-Sopronban és Szabolcs-Szatmár-Beregben, áprilisban pedig Borsod-Abaúj-Zemplénben indult el az új orvosi ügyeleti rendszer, amelyet továbbra is sokan kritizálnak. Hétfőn az Országgyűlésben így tett Apáti István, a Mi Hazánk Mozgalom képviselője is, aki szerint vissza kellene állítani a régit. A politikus azt kérdezte a kormánypártiaktól: „egy ilyen elidősödő társadalom mellett, ilyen egészségügyi állapotban lévő közösségek mellett, ilyen ügyeleti rendszerben, ilyen mentőellátás mellett hogyan lehet bármilyen érdemi javulást várni”?

Apátinak az InfoRádió tudósítása szerint Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszolt, és adatokkal igyekezett bizonyítani, hogy az új rendszer bevált.

Elmondása szerint az indulástól kezdve április közepéig 22 363 beteg kapott segítséget.

„Negyvenhárom telephelyen volt háziorvosi ügyelet, ezeken hétköznap 16-22 óra között, hétvégén 8-14 óra között 13 490 betegnek nyújtottak segítséget. Hétköznapi éjszakai ügyeletben – tehát este 10-től reggeli 8-ig – sürgősség ügyeletben 1561 beteget láttak el. Hétvégén pedig 14 órától hajnal 8-ig a sürgősségi ügyeletek 7312 beteget láttak el” – sorolta Rétvári.

Arról is beszélt, hogy az ügyeletet szervező Országos Mentőszolgálat hét fokozatban sorolja be a hozzá fordulókat. „A legtöbb bejelentés az 0, 1, 2 és 3-as szintű kórképek esetén történt. Az előbb említett 22 ezer ellátott esetből 32 volt 4-es, 5-ös és 6-os fokozatú. Tehát olyanok, akik valóban gyorsabb segítségre, gyorsabb ellátásra szorultak.”

Az új rendszernek az is előnye az államtitkár szerint, hogy mindenhol csupán egy telefonszámot kell megjegyezni és használni: a 1830-ast.

Május 1-jétől két újabb vármegyében, Komárom-Esztergomban és Békésben indul el az új ügyeleti rendszer az Országos Mentőszolgálat oldalán olvasható tájékoztatás szerint. Így akkortól már hat helyen szervezik az önkormányzatok helyett a mentők hétköznap délután négytől az ügyeletet.

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) sem értett egyet az ügyeleti rendszer effajta átszervezésével, ezért február elején egyebek mellett arról határozott, hogy felszólítja a háziorvosokat: ne írjanak alá szerződést a mentőszolgálattal. Sokan eleget is tettek a kérésnek.

Ennek nyomán kormányzati javaslatra a parlament kormánypárti többsége olyan törvénymódosítást fogadott el, amely megcsonkította a szakmai szervezet jogköreit, és eltörölte az orvosok kötelező tagságát. Ennek ellenére az addigi tagok kétharmada, több mint 33 ezer orvos jelezte, hogy szabad akaratából visszalép a MOK-ba. Az egészségügyi államtitkár szerint azonban ez nem jelent semmit.