Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

A Yale Egyetemen magyarázta a hallgatóknak Paul McCartney a dalszövegeit

A Yale Egyetemhez tartozó Schwarzman Centerben tartott csütörtöki másfél órás beszélgetésnek a nemrég megjelent The Lyrics: 1956 to the Present című kötete adta az apropót. Beszélgetőtársa a könyv szerkesztője, a Pulitzer-díjas költő, Paul Muldoon és a Yale angol tanszékének munkatársa, Langdon Hammer volt – írja az egyetem lapja.

Szót ejtettek többek között arról, milyen hatást gyakorolt a fiatal McCartney-ra a szűk családja, a nyüzsgő kikötőváros, Liverpool, illetve, hogy milyen erős inspirációt merít még mindig az amerikai rock 'n' roll olyan úttörőiből, mint Little Richard és Chuck Berry. Szó esett természetesen a John Lennonnal való alkotói együttműködéséről is.

Utóbbival kapcsolatban elárulta, hogy az volt a szokásuk, hogy egymással szemben álltak gitárokkal a kezükben, mivel McCartney balkezes, Lennon jobbkezes volt, szinte tükörképként. Két-három órán át dolgoztak így, és szinte mindig egy új dallal álltak elő. Közel 300 dalt jegyeznek ketten.

„Nem rossz két liverpooli sráctól" – mondta.

Azt is elárulta, hogy időnként a dalok spontán születtek, ilyen volt a Yesterday is, aminek a dallamát először álmában hallotta. Miután megbizonyosodott róla, hogy az nem egy régi dallam, amit az apja tanított neki, elkezdte megírni hozzá a szöveget. „Varázslatos, amikor ez történik – minél többet gondolsz rá, annál varázslatosabbá válik" – mondta McCartney.

A Schwarzman Centerben tartott esemény volt McCartney első nyilvános beszélgetése az Egyesült Államokban a The Lyrics című könyvről.