„A világgazdaság bajban van, és az 5G segíthet” – a -90%, a +40% és 700 millió ember legújabb története
A világgazdaság bajban van, és az 5G segíthet – ezzel a gondolattal nyitotta meg a Huawei idei Mobile Broadband Forum technológiai konferenciáját Ken Hu, a vállalat soros elnöke. Egy olyan platformról van szó – derült ki az általa ismertetett adatokból –, melyet már több mint 700 millió előfizető használ világszerte a 800 különféle kompatibilis készülék valamelyikén, melyekből már 1,3 milliárd darabnál is többet értékesítettek. Az 5G-re csatlakozás lehetőségét világszerte 230 szolgáltató biztosítja. Ennek a hálózati infrastruktúrának a szükséges és lehetséges fejlődési útjairól szólt az idén Thaiföldön, Bangkokban megrendezett MBBF 2022 konferencia.
Ami feltétlenül szükséges lesz, az a lefedettség növelése. Ugyanis míg a 4G esetében 92 százalékról beszélhetünk – idézte az adatokat James Chen, a Huawei globális értékesítésért felelős elnöke –, az 5G globális lefedettsége még mindig csak 29 százalékos. Hogy minél nagyobb legyen, az a kínai technológiai vállalat szerint a szolgáltatóknak elemi érdekük, főleg az utóbbi hónapokban meglódult energiaárak mellett. Egy 5G-s hálózaton ugyanis egy wattnyi energia tízszer nagyobb adatforgalom lebonyolítására lehet elég, mint egy 4G-s hálózaton, mondta el egy kerekasztal-beszélgetésen Yang Chaobin, a Huawei infokommunikációs technológiákért és vezeték nélküli megoldásokért felelős elnöke. Hangsúlyozta: ez nem laboratóriumi körülmények között kikalkulált adat, hanem olyan hálózatok valós eredményeire alapul, melyeket már modernizáltak a legújabb eszközökkel. Yang Chaobin szerint a legnagyobb megtakarítás a 3600 MHz-es frekvenciasávon érhető el – melyet Magyarországon a Telekom, a Yettel és a Vodafone is használhat 5G-hálózatán –, és összességében minél több spektrumot használ egy szolgáltató az 5G-hez, annál több pénzt és energiát spórolhat az átállással.
A bázisállomások építésének és üzemeltetésének költsége sok tételből áll össze, komplett megoldásokkal egy-egy költségelemen akár jóval többet is lehet faragni. Tavalyi a példa, de az egy év alatt igencsak megváltozott áramszámlákat elnézve még jobban hangzik.
Mivel az 5G-s hálózati eszközök egyszerűbbek, kisebbek és kevesebbre is van szükség belőlük, mint elődjeikből, lehetővé teszik a szolgáltatók számára, hogy kisebb helyen, kevesebb eszközzel húzzanak fel egy bázisállomást, amely később olcsóbban is működtethető. A Kína délnyugati részén fekvő Kujcsou tartományban ilyen módon 75 százalékkal sikerült csökkenteni a bázisállomás havi üzemeltetési és karbantartási költségeit.
A felhasználók mindebből nem azt fogják észrevenni, hogy 75 vagy akár csak százalékkal kisebb lesz a mobilszámlájuk. Sőt, általában inkább többet fognak költeni: Ken Hu szerint egy 5G-előfizető 20–40 százalékkal növelheti szolgáltatója egy felhasználóra jutó átlagos bevételét (ARPU).
Hogy akkor mégis milyen előnyökkel jár egy mezei ember számára az 5G, azt ma, amikor már világszerte évek óta elérhetők az ilyen hálózatok, ugyanúgy magyarázni kell, mint akkor, amikor ez a technológia még bevezetés előtt állt.
A felhasználók többsége még mindig úgy könyveli el az 5G-t, hogy egyszerűen csak gyorsabb mobilinternetet jelent – ismerte el bangkoki előadásában Saran Phaloprakarn, a helyi AIS Thailand szolgáltató lakossági üzletágának vezetője. Tény, az új technológia gyorsabb. Az idei második negyedévben már több 5G-s okostelefon fogyott, mint 4G-s, így
egyre többen próbálhatják ki maguk is: ha egy megfelelő lefedettséggel rendelkező helyen előbb csak 4G-n neteznek, majd átkapcsolják 5G-re mobiljukat, legalább kétszeres sebességkülönbséget tapasztalhatnak.
Az MBBF 2022 konferencia előadói az 5G előnyei közé sorolták a jobb felhasználói élményt. Egy egészen egyszerű példa Kínából: ahol a hálózatokat már a legújabb felhasználói szokásokat figyelembe véve modernizálták 5G-re, ott a TikTokon és más népszerű videós szolgáltatásokban 90 százalékkal csökkent azon esetek száma, amikor a videó egy pillanatra megáll egy-egy képkockánál (frame freeze).
Az új generációs mobilhálózatok tették lehetővé azt is, hogy elsőként a China Mobile – 5G New Calling néven – bevezesse az 5G-s telefonhívást. A hagyományos telefonáláshoz olyan extrákat tudtak hozzáadni – az 5G nagyobb sávszélessége és kapacitása miatt –, mint például a beszélő fél mondanivalójának valós idejű fordítása a hallgató nyelvére, akár több résztvevős konferenciahívás esetén is. A China Mobile hálózatán néhány hónapja elérhető szolgáltatás az új korban egy ugyanolyan alapszolgáltatás lehet, ugyanúgy biztosíthatják majd a mobilszolgáltatók, mint ma a hagyományos hanghívást, mindenféle külön app telepítése nélkül. A Huawei reményei szerint Kínában az év végéig már 100 milliós felhasználói bázisa lesz az akár videótovábbítást is lehetővé tévő 5G-hívás szolgáltatásnak.
Az új generációs hálózatok olyan újításokat is hozhatnak, melyeket nem előfizethető szolgáltatásként kell elképzelni, hanem szervezeti átalakulásként, melynek azért igencsak érezhető eredményei lehetnek az állampolgárok hétköznapjaiban is. A bangkoki konferencia egyik kiemelt (és helyi) példája az egészségügyi rendszerben mutat utat.
Az emberiség elöregszik; az egészségügyi szakszemélyzet nemhogy bővülne, az orvoshiány egyre égetőbb; a betegek igényei egyre nagyobbak. Mindezekből következik, hogy az egészségügyi rendszer fenntartása egyre nagyobb terhet ró a társadalomra. A gondokat alighanem a világ bármely kórházigazgatója sorolhatná. Apichat Asavamongkolkul, a thai Mahidol Egyetem orvosi karának dékánja azonban „egy kicsit” továbbment: előadásában egy olyan bangkoki kórházról mesélt, ahol az 5G és a cloud technológiák segítségével keresik az orvosságot a fentebb sorolt problémákra. Sokat már megtaláltak:
a Siriraj Kórház a magyar viszonylatok között tulajdonképpen elképzelhetetlen intézményként kezd működni, ahol a leleteket az emberek mellett a mesterséges intelligencia is kiértékeli, az orvos pedig már akkor elkezdi vizsgálni a beteget, mielőtt beérne a kórházba a pácienst szállító mentőautó.
Mióta az utóbbi technológiát, az 5G-s mentőket tavaly év végén bevezették, javulni kezdtek a sürgősségi osztályra érkezők túlélési esélyei, mondta Apichat Asavamongkolkul. Ennek hátterében az a rendszer áll, amely segítségével a kórházban ülő orvosok nemcsak a beteg alapvető adatait kapják meg azonnal, hanem a mentőből az aktuális életjelek, illetve valós idejű, nagyfelbontású kameraképek továbbíthatók számukra. Így lényegében már akkor elkezdhetik vizsgálni a pácienst, amikor az őt szállító mentő sofőrje a városi dugóban próbál soron kívül előrébb jutni.
A bangkoki kórház fejlesztésének ez csak az első fázisa volt, jövőre indul a második. Az intézmény vezetőjének előadásából kiderült, hogy ezúttal elsősorban az üzemeltetésre fókuszálnak majd. Az illetékes egységek egy rendszerben követhetik majd nyomon az intézmény kamerarendszerének élő és historikus képeit, az egyes termek levegőtisztasági adatait, a fényviszonyokat és a füstérzékelőket. A kialakulóban lévő gondokról az okostelefonokon megszokott alkalmazásértesítésekhez hasonló módon tájékoztatja majd a rendszer mindig azokat, akik figyelme fontos az adott üzemeltetési probléma megoldásához. Apichat Asavamongkolkul úgy fogalmazott, megépítik a kórház „digitális agyát”, amely a jelenleginél könnyebben, átláthatóbban és üzembiztosabban menedzselhetővé teszi majd az intézmény fenntartását.
A bangkoki szakemberek hosszabb távú célja, hogy ne csak a kórház betegei kapjanak színvonalasabb ellátást, hanem létrejöjjön egy modern, digitalizált egészségügyi központ, amolyan egészségügyi startupok otthonául szolgáló innovációs hub, ahol egészségügyi szolgáltatások fejlesztésére is van mód, akár azon virtuális modellezésével is.
A Huawei szerint a hálózatfejlesztés fenntarthatóságához hozzájárul, hogy a 3G-nél a 4G tízszer energiahatékonyabb, a 4G-nél az 5G pedig húszszor. A GSM Szövetség kalkulációja szerint 2019-ben a mobilkommunikáció üzemeltetésére fordított minden egyes kilowattóra 10 kilowattórányi energia megspórolásához segített más iparágakat. A szövetség úgy számol, 2025-re ez az 1:10-hez érték 1:20-ra emelkedik.
Ehhez már nemcsak az 5G, hanem az 5.5G (5G-Advanced) terjedése is hozzájárul – hangsúlyozták az MBBF konferencia előadói. Az új technológia 10 Gbps sebességet ígér, valamint olyan új üzleti-ipari szolgáltatásokat, melyeknek jelenleg a kidolgozása zajlik. Az eddigiek alapján úgy tűnik, hogy az 5G és 6G közép beékelődő – a Huawei szerint kihagyhatatlan fejlődési lépcsőt jelentő – technológia elsősorban a hálózatüzemeltetők és az ipari szereplők számára tartogat újdonságokat, de – akárcsak a kórházi példa esetében – a folyamat eredményei közvetetten a lakossági szereplőkhöz is eljuthatnak.